​Air Force One z prezydentem USA Donaldem Trumpem na pokładzie odleciał z bazy wojskowej Andrews koło Waszyngtonu do Polski. Trump spotka się w Warszawie m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą.

​Air Force One z prezydentem USA Donaldem Trumpem na pokładzie odleciał z bazy wojskowej Andrews koło Waszyngtonu do Polski. Trump spotka się w Warszawie m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą.
Melania Trump i Donald Trump /ANGELO CARCONI /PAP/EPA

Amerykański prezydent przyleci do stolicy Polski wieczorem. Przywitają go szef MSZ Witold Waszczykowski oraz szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Z lotniska prezydent USA uda się do hotelu Marriott.

Przed wylotem Trump napisał na Twitterze, że "przygotowuje się do wyjazdu do Polski, skąd uda się do Niemiec na (szczyt) G20".

Lot na pokładzie Air Force One

Air Force One to latające centrum dowodzenia. W razie potrzeby prezydent może z powietrza dowodzić państwem i armią. 

Na pokładzie samolotu znajduje się wszystko to, czego prezydent potrzebuje do pracy. Godzina lotu maszyny kosztuje ok. 200 tysięcy dolarów.

W czwartek rozpocznie się oficjalna część wizyty

Po godzinie 9 Trump spotka się w "cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą na Zamku Królewskim.

Mnie zależy ogromnie na tym, żeby wojska Stanów Zjednoczonych w Polsce były w ramach obecności sojuszniczej, żeby wzmocnienie flanki wschodniej Sojuszu Północnoatlantyckiego było rzeczywiście realizowane poprzez stałą obecność wojsk sojuszniczych i na pewno będę na ten temat z panem prezydentem Trumpem rozmawiał - zapowiedział Duda.

Jak mówił, na agendzie jest też kwestia "przyszłego kontraktu z jakimś podmiotem ze Stanów Zjednoczonych, z dostawcą gazu LNG". Pierwsza dostawa już została przeprowadzona i to miało taki charakter testowy, dotarła, została wprowadzona do naszego terminala LNG, więc jest to możliwe, wykonalne. W tej chwili trwają działania zmierzające do tego, aby długoterminowy kontrakt został zawarty - podkreślił prezydent.

Po spotkaniu obu prezydentów na Zamku Królewskim odbędą się rozmowy plenarne delegacji polskiej i amerykańskiej. Po rozmowach plenarnych planowane są oświadczenia dla mediów obu prezydentów.

Trump będzie też gościem szczytu Trójmorza, na którym spotka się z liderami 12 państw położonych w regionie pomiędzy Adriatykiem, Bałtykiem a Morzem Czarnym. Prezydent USA weźmie udział w pierwszej sesji szczytu poświęconej współpracy euroatlantyckiej.

Współpraca energetyczna to również jedna z możliwych płaszczyzn współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a państwami Europy Środkowej i Wschodniej. Jednym z celów inicjatywy Polski i Chorwacji jest bowiem budowa infrastruktury gazowej i rozwój wzajemnych połączeń. Może to zainteresować USA, które planują wejście na globalny rynek eksportu gazu skroplonego.

Wystąpienie na pl. Krasińskich

Jednym z najbardziej oczekiwanych punktów wizyty Trumpa w Polsce jest jego wystąpienie na pl. Krasińskich. Poprzedzi je złożenie hołdu przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich przez obie pary prezydenckie i weteranów. Pl. Krasińskich został wybrany przez stronę amerykańską, która jest organizatorem przemówienia.

Myślę, że prezydent Trump będzie mówił właśnie o kwestiach związanych z bezpieczeństwem - powiedział Andrzej Duda. Według niego miejsce jest symboliczne. Z tego, co też słyszymy z Białego Domu, będzie mówił dobrze o Polsce, będzie mówił dobrze także o naszej historii, co mnie ogromnie cieszy, bo to dobrze, że władze światowego mocarstwa, jakim są Stany Zjednoczone znają naszą historię, bo to też pozwala wyciągnąć wnioski, co do tego, czego można się spodziewać, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa - podkreślał.

Według Szczerskiego przemówienie Donalda Trumpa będzie wystąpieniem programowym, dotyczącym polityki bezpieczeństwa, Europy, a także relacji polsko-amerykańskich.

Spotkanie z Lechem Wałęsą?

Niewykluczone, że w czasie wizyty w Warszawie Donald Trump spotka się z byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Wciąż trwają rozmowy na ten temat. Nie wiadomo, kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie - powiedział w rozmowie z RMF FM Krzysztof Pusz, współpracownik byłego prezydenta.

Jak przyznał Pusz, z propozycją spotkania wyszła Ambasada USA.

Będzie to 14. wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce

W ciągu roku kalendarzowego odwiedzi Polskę dwóch urzędujących prezydentów Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku w lipcu na szczycie NATO w Warszawie gościł ówczesny prezydent Barack Obama.

Po wizycie w Warszawie Trump uda się do Hamburga, gdzie weźmie udział w szczycie G20.

Będzie to druga wizyta zagraniczna Trumpa. Amerykański przywódca w maju odwiedził Bliski Wschód: Arabię Saudyjską, Izrael, Autonomię Palestyńską, po czym udał się do Europy. W Watykanie rozmawiał z papieżem Franciszkiem, w Brukseli wziął udział w spotkaniu przywódców państw NATO, następnie w Taorminie na Sycylii uczestniczył w szczycie G7.


(łł)