Rosyjski lotniskowiec, który prezydent Władimir Putin wysłał do Syrii, wzmacnia wpływy Rosji na Morzu Śródziemnym; pomysł zatankowania okrętu w hiszpańskiej Ceucie należy traktować jako test na zwartość zachodniego sojuszu - pisze w czwartek "Die Welt".

Lotniskowiec nie jest wycieczkowym parowcem, lecz pływającym lądowiskiem. A gdy jest to w dodatku rosyjski okręt (...), który bierze kurs na strefę walk w Aleppo (w Syrii), to nie tylko budzi to zainteresowanie okolicznych krajów, lecz także wywołuje polityczny niepokój, podejrzenia i pytania, jak należy postępować z nieproszonym gościem, gdy po drodze, jak teraz w hiszpańskiej Ceucie, poprosi o ropę na dalszą podróż - pisze autor komentarza, niemiecki historyk Michael Stuermer.

Wzmocniona rosyjska obecność wojskowa we wschodniej części Morza Śródziemnego, już i tak zabezpieczona dzięki portowi w syryjskim Tartusie, otwiera nowe opcje - ocenia historyk, uważany za znawcę Rosji.

Myśl, że odmawiając kilku ton ropy, można skłonić prezydenta Rosji do zmiany polityki wojennej, jest czystą fantazją. Relacje między Rosją a Zachodem są już teraz wystarczająco złe -
pisze Stuermer.

Jego zdaniem trudno sobie wyobrazić, że Rosjanie wypłynęli z pustym do połowy zbiornikiem paliwa. Kwestia tankowania w jednym z portów krajów NATO zapewne miała być testem dla zachodniego Sojuszu i wpędzić go w kłopoty - czytamy w "Die Welt".

Komentator chwali sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga za "rozsądną decyzję" o scedowaniu na Hiszpanów odpowiedzialności za ten problem. Deeskalacja była w tej sytuacji najlepszym posunięciem - ocenia Stuermer.

Komentator zaznacza na zakończenie, że odkrycie przez dowódcę rosyjskiej flotylli, iż jednak dysponuje wystarczającą ilością paliwa, należy do "zagadek, które rosyjska polityka chętnie zadaje reszcie świata".

Moskwa zdementowała w środę "spekulacje zagranicznych mediów", jakoby planowano zawinięcie lotniskowca Admirał Kuzniecow do hiszpańskiej Ceuty w celu uzupełnienia paliwa. Tymczasem według hiszpańskiego MSZ Rosja wycofała wniosek o zawinięcie tego okrętu do Ceuty.

(mal)