Cztery osoby, w tym osobę nieletnią, zatrzymano w nocy z piątku na sobotę w związku z brutalnym zabójstwem nauczyciela historii w Conflans-Sainte-Honorine, na zachodnich przedmieściach Paryża - poinformowało źródło policyjne. Według tego źródła osoby te pochodzą z kręgu rodzinnego domniemanego zabójcy, który został zastrzelony przez policję. Do dramatycznego zdarzenia doszło w piątek. Napastnik odciął nauczycielowi głowę nożem i został zastrzelony przez policję. Prokuratura antyterrorystyczna wszczęła śledztwo w sprawie "zabójstwa w związku z działaniem terrorystycznym".

Jak informuje agencja Reuters, świadkowie zdarzenia słyszeli, jak napastnik krzyczy: "Allah akbar".

Śledztwo dotyczy "zabójstwa w związku z działaniem terrorystycznym" - poinformowała prokuratura. Ofiarą był nauczyciel ze szkoły średniej.

Do zdarzenia doszło około godz. 17 w pobliżu szkoły w podparyskim Conflans Saint-Honorine, w departamencie Yvelines. Miejscowi policjanci zostali wezwani z powodu kręcącego się podejrzanego mężczyzny. W odległości 200 metrów odnaleziono ofiarę. 

Policja próbowała zatrzymać mężczyznę z białą bronią i poważnie go zraniła z broni palnej. Według telewizji BFM napastnik zmarł.

Policja odgrodziła teren, gdyż obawiała się, że sprawca miał na sobie pas szahida.

Nie ujawniono żadnych bliższych danych o zabójcy. Jak informują nieoficjalnie francuskie media - ofiarą miał być nauczyciel, a zabójcą - rodzic jednego z uczniów. Mężczyzna miał ostatnio prowadzić lekcję na temat wolności słowa i podczas niej pokazać swoim podopiecznym karykaturę Mahometa. W mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się informacje, według których był to 18-letni cudzoziemiec pochodzenia czeczeńskiego.

Prezydent Emmanuel Macron, który przybył na miejsce zbrodni nazwał atak na nauczyciela "islamistycznym atakiem terrorystycznym" na człowieka, który nauczał o wolności wypowiedzi. 

Nauczyciele i związki zawodowe w reakcji na śmierć kolegi proszą o uczczenie śmierci nauczyciela minutą ciszy w sobotę o godz. 11 w otwartych z tej okazji placówkach edukacyjnych.