​Ostatni sondaż przed druga turą wyborów prezydenckich w Czechach wskazuje na zwycięstwo byłego szefa Akademii Nauk Jirzego Drahosza. Chce na niego głosować 47 proc. wyborców, a na obecnego szefa państwa, Milosza Zemana, który ubiega się o reelekcję, 43 proc. Badanie przeprowadziła agencja badania opinii publicznej STEM/MARK na zlecenie dziennika "Mlada Fronta Dnes". Badanie przeprowadzono już po pierwszej zwycięskiej dla Zemana turze i po zadeklarowaniu przez trzech przegranych kandydatów wsparcia Drahosza.

Jak wynika z badań, wciąż 10 proc. wyborców nie zdecydowało, na kogo oddać głos.

Jirzi Drahosz wciąż ma większe atuty, ale wyniki będą bardzo zbliżone - powiedział dziennikowi "Mlada Fronta Dnes" kierownik badania Pavel Szimonik.

W sondażu chęć udziału w głosowaniu zadeklarowało 52 proc. badanych. To mniej niż wyniosła frekwencja w pierwszej turze i mniej niż zazwyczaj Czechów chodzi do lokali wyborczych. Szimonik zauważa jednak, że kolejnych 15 proc. ankietowanych deklarowało, że raczej pójdą głosować, niż zostaną w domach.

"Mlada Fronta Dnes", analizując sondaż ocenia, że chociaż przewiduje on zwycięstwo Drahosza, to Zeman w dalszym ciągu ma szanse na sukces. Tylko 28 proc. pytanych uważa Drahosza za najlepszego kandydata, pozostali traktują go jako ęantyzemanaę. Zeman jest najlepszym wyborem dla 35 proc. Jest więc bardziej popularny od Drahosza - pisze dziennik.

Czeska telewizja, prezentując wyniki sondażu STEM/MARK, zauważa, że w dotychczasowych badaniach dotyczących preferencji wyborców przed drugą turą jedno wskazywało Drahosza jako faworyta. Podobnie sytuację oceniają analitycy zakładów bukmacherskich, którzy przyjmują zakłady na wyniki wyborów. Drugi z opublikowanych wcześniej sondaży wskazywał na bardzo wyrównane szanse obu kandydatów.

Zgodnie z czeskim prawem wyniki badań opinii publicznej można publikować tylko do północy z poniedziałku na wtorek. To oznacza, że nie będzie można podać wyników sondaży uwzględniających przebieg dwóch debat telewizyjnych kandydatów. Odbędą się we wtorek i w czwartek. Według komentatorów dyskusje przed kamerami, w których przed pierwszą turą głosowania Zeman nie uczestniczył, działają na jego korzyść. Podkreślają też, że wiele zależy od tego, czy Drahoszowi uda się zainicjować własne tematy debat.

Głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich odbędzie się w piątek w godzinach 14-22 i w sobotę od 8 rano do 14. Już w sobotę znane będą pełne, choć nieoficjalne wyniki wyborów.

(ph)