​Telefony komórkowe z oprogramowaniem chińskiej firmy Shanghai ADUPS Technology przekazywały na serwery w Chinach dane o połączeniach bez wiedzy użytkowników. Poinformowała o tym specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie amerykańska firma Kryptowire. Telefonami można było także zdalnie sterować i przeprogramować bez wiedzy użytkownika.

Oprogramowanie jest wykorzystywane m.in. w popularnych w Stanach Zjednoczonych smartfonach amerykańskiej firmy BLU Products, działających na systemie operacyjnym Android.

Według firmy Kryptowire, oprogramowanie może wysyłać do Chin dane identyfikujące smartfon, informacje o numerach połączeń przychodzących i wychodzących, listę kontaktów i całe wiadomości SMS. W szczególności oprogramowanie może wychwytywać wiadomości pod kątem ustalonego z góry zakresu słów.

Ponadto firma podała, że aparatami wyposażonymi w firmware tego typu można zdalnie sterować i dowolnie je przeprogramować bez wiedzy użytkownika.

Firma zapewnia, że nie przekazała danych stronie trzeciej

Firma Shanghai ADUPS Technology ogłosiła, że jej oprogramowanie jest zaprojektowane w taki sposób, by eliminować SMS-y czy połączenia głosowe używane np. do telemarketingu.

Przyznała jednocześnie, że "przez nieuwagę" w aparatach BLU Products została automatycznie zainstalowana pewna aktualizacja oprogramowania przeznaczona dla innych klientów. Po interwencji została ona wyłączona.

"Żadna informacja związana z tą funkcją, dotycząca SMS-ów, kontaktów czy spisu połączeń nie została przekazana stronie trzeciej" - zapewniła chińska firma. Ze strony internetowej wynika, że jej oprogramowanie jest zainstalowane na 700 milionach urządzeń mobilnych na świecie.

(łł)