Nawet 2 tysiące euro kosztuje w Genui wynajęcie balkonu, z którego w najbliższy weekend będzie widać wpłynięcie wraku statku Costa Concordia do tamtejszego portu. Statek długości 290 metrów holowany jest po Morzu Tyrreńskim od środy z wyspy Giglio, gdzie uległ katastrofie 13 stycznia 2012 roku. Wstępnie zapowiedziano, że jeśli utrzymają się warunki pogodowe, Concordia będzie na wodach przy brzegach Genui około godziny 3 w nocy z soboty na niedzielę. Trzy godziny później zacznie wpływać do portu, gdzie odbędzie się jej demontaż.

Wszystko przebiega zgodnie z przewidywaniami, można powiedzieć, że jesteśmy na prawdziwym spacerze po tym cudownym morzu, otoczeni przez wspaniałe wyspy - powiedział mediom obecny w konwoju kilkunastu eskortujących wrak jednostek różnych służb admirał włoskiej marynarki Stefano Tortora.  

W Genui zarówno hotele, jak i właściciele prywatnych domów i kamienic oferują odpłatnie pokoje, okna i balkony z widokiem na port wszystkim tym, którzy chcą być świadkami finału pierwszej w historii żeglugi operacji transportu tak wielkiego statku. Agencja Ansa pisze, że niektórzy bez żadnego wstydu chcą zarobić na tragicznym wydarzeniu, jakim była katastrofa, w której zginęły 32 osoby.

W dzielnicy portowej zajęte są miejsca we wszystkich hotelach. Hotelarze mówią, że spodziewają się fali turystów. Przygotowują się na nią też władze miejskie. Zwołały w trybie pilnym obrady komitetu do spraw porządku publicznego i bezpieczeństwa.  Masowego napływu zwiedzających oczekuje także słynna genueńska latarnia morska, jedna z największych atrakcji turystycznych miasta.

Zapadła decyzja o jej nadzwyczajnym otwarciu począwszy od niedzielnego poranka. Za 20 minut oglądania portu i miasta z liczącej ponad 500 lat latarni trzeba zapłacić 5 euro. 

(mpw)