Fidel Castro ogłosił, że na początku przyszłego miesiąca ukażą się jego wspomnienia partyzanckiej walki z dyktaturą Fulgencio Batisty. El Comendante zaznaczył, że w książce nie zabraknie też innych wątków autobiograficznych.

Na stronie internetowej cubadebate.cu Castro poinformował, że po ciężkiej chorobie pracował całymi miesiącami nad książką, zatytułowaną "Strategiczne zwycięstwo". Tom powstał przy pomocy zespołu dziennikarzy i historyków.

Castro opisuje we wspomnieniach nieodwracalny zwrot w wojnie, zaznaczony zwycięstwem nad wielką ofensywą wroga latem 1958 roku. Dwa lata partyzanckiej walki zmusiły Batistę do opuszczenia wyspy na początku 1959 roku. Ojciec kubańskiej rewolucji już obiecał drugą część wspomnień.

Castro dodał, że w książce umieścił też małą autobiografię, dającą odpowiedzi na niezliczone pytania dotyczące jego dzieciństwa, dojrzewania i młodości, czyli etapów życia, które uczyniły z niego rewolucjonistę.

W 2006 r. Fidel Castro poddał się niesprecyzowanej bliżej operacji przewodu pokarmowego i w jej następstwie wycofał się z życia politycznego. Od tego czasu publikowane są jedynie sporadycznie jego zdjęcia i krótkie migawki filmowe, zazwyczaj z okazji wizyt zagranicznych gości. W ostatnich dniach kilkakrotnie pojawił się jednak publicznie, ostatni raz w sobotę - na uroczystościach ku czci ofiar dowodzonego przez niego szturmu na koszary Moncada w 1953 roku.