Były kucharz i kierowca Bin Ladena został skazany na 14 lat więzienia. Ibrahim Al Qosi zdecydował się na ugodę z rządem USA. Dzięki niej wyrok może zostać znacznie skrócony. Jej treść pozostaje tajemnicą. Qosi przyznał, że pomagał terrorystom i dostarczał im materiałów.

W ramach ugody przyznał również, że był kucharzem, kierowcą i pomocnikiem Osamy Bin Ladena między 1996 a 2001 rokiem oraz pomagał mu ukrywać się przed poszukującymi go wojskami USA. Qosi urodził się w Sudanie, ma 50 lat. Został zatrzymany w 2001 roku, po ucieczce z kryjówki Al Kaidy w górach Tora Bora.

Podczas jego przesłuchania wojskowi prokuratorzy powiedzieli, że obraża on inteligencję trybunału, utrzymując, że był zaledwie kucharzem Bin Ladena. Qosi jest dopiero czwartym więźniem z Guantanamo skazanym przez sąd i pierwszym od objęcia urzędu przez prezydenta USA Baracka Obamę.

Nie można przewidzieć jak długo treść ugody Qosiego z władzami pozostanie utajniona ani jak długi wyrok ostatecznie odsiedzi domniemany kucharz Bin Ladena. Przysięgli zostali poinformowani wcześniej, że kara nie zostanie zmniejszona o osiem i pół roku, które Qosi spędził w więzieniu w Guantanamo.

Kwestia repatriacji Qosiego nie została poruszona podczas dwudniowego przesłuchania przez wojskowy trybunał w Guantanamo.