Powraca temat odszkodowań, jakich domagają się od RFN kolejne kraje europejskie. W 2019 roku rząd Grecji zwrócił się do Niemiec o rozpoczęcie negocjacji w sprawie reparacji za straty poniesione w czasie I i II wojny światowej.

Jak się okazuje, nie tylko Polska podnosi temat reparacji za straty poniesione w czasie obu wojen światowych. W 2019 roku poważne roszczenia wobec Niemiec wysunęła w tej sprawie Grecja. Specjalna parlamentarna komisja ekspercka oszacowały szkody wyrządzone przez Niemcy w czasie II wojny światowej na 289 miliardów euro. 

Co oczywiste, RFN odrzuca te żądania i powołuje się na ustalenia traktatu Dwa plus Cztery z 1990 roku. Osiągnięte wówczas porozumienie między RFN, NRD, USA, ZSRR, Francją i Wielką Brytanią umożliwiło zjednoczenie Niemiec i zdaniem Berlina całkowicie zamknęło temat reparacji wojennych. Umowa nie reguluje jednak wprost tych kwestii.

Grecja już otrzymała pieniądze z Niemiec

W 1946 roku ustalono, że Grecja otrzyma świadczenia niepieniężne o wartości 2 mld euro. W 1953 roku Ateny podpisały treść porozumienia londyńskiego, który zakładał, że sprawa reparacji zostanie odsunięta aż do momentu podpisania ostatecznego traktatu pokojowego z Niemcami. Traktat ostatecznie nigdy nie powstał, a zamiast tego podpisana właśnie porozumienia Dwa plus Cztery.

W 1960 roku władze ówczesnej RFN zgodziły się wypłacić Grecji 115 milionów marek zachodnioniemieckich jako zadośćuczynienie za krzywdy wyrządzone Grekom przez hitlerowskich okupantów.

Spór o reparacje nigdy się nie skończył

W wywiadzie dla Deutsche Welle opublikowanym w zeszłym roku, prezydent Grecji Ekaterini Sakielaropulu przyznała, że sprawa odszkodowań powojennych nigdy nie została ostatecznie zakończona. Istnieje brzemię przeszłości, ono nie zniknie wskutek jednostronnych akcji, ale we współczesnych społeczeństwach różnice rozwiązuje się przez dialog. Grecja przedstawiła swoje żądania w sprawie reparacji wojennych i pożyczki wojennej. Stanowisko Grecji jest stabilne. Niemcy udzieliły swojej odpowiedzi - stwierdziła Sakielaropulu.