Saudyjski sędzia zwrócił się do kilku szpitali, by sprawdzić, czy możliwe jest przecięcie rdzenia kręgowego oskarżonego, który spowodował w bójce paraliż innego mężczyzny - poinformowała Amnesty International. Według portalu BBC News, organizacja apeluje do władz saudyjskich o odstąpienie od ukarania medycznym paraliżem.

Islamskie prawo w Arabii Saudyjskiej zezwala na stosowanie kar opartych na logice zemsty: skazanemu można wyłupić oko za oko, za zabicie człowieka grozi ścięcie głowy.

Amnesty International podkreśla jednak, że spowodowanie z premedytacją paraliżu jest tożsame z torturami. Celowe, świadome sparaliżowanie człowieka (...) byłoby złamaniem międzynarodowych zobowiązań dotyczących praw człowieka - podkreśla przedstawiciel organizacji Hassiba Hadj Sahraoui.

Doniesienia o poszukiwaniu szpitala, który podjąłby się wykonania medycznego paraliżu, pochodzą z miasta Tabuk. Brat mężczyzny, który został sparaliżowany po bójce z oskarżonym, poinformował agencję Associated Press, że jego poszkodowany brat zwrócił się do sędziego w Tobuku z prośbą o nałożenie kary zgodnej z prawem islamskim i równorzędnej z wyrządzoną krzywdą.