"​Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena od kilku tygodni bezskutecznie próbuje ponownie nawiązać dialog z Koreą Północną" - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Wcześniej agencja AFP, powołując się na wysokiej rangi urzędnika prezydenckiej administracji, także podała, że Biały Dom próbuje nawiązać kontakt z socjalistycznym reżimem. 

Od połowy lutego próbujemy kontaktować się z rządem Korei Północnej różnymi kanałami, szczególnie w Nowym Jorku. Do tej pory nie otrzymaliśmy jednak żadnej odpowiedzi z Pjongjangu - podał urzędnik.

Kontakt w celu "zmniejszenia ryzyka eskalacji" na Półwyspie Koreańskim

Pzedstawiciel amerykańskiej administracji podkreślił, że celem kontaktu jest zmniejszenie "ryzyka eskalacji" na Półwyspie Koreańskim.

Urzędnik zapewnił jednak, że podejmowane będą kolejne próby. 

W trakcie tego procesu będziemy nadal konsultować się z naszymi japońskimi i południowokoreańskimi sojusznikami, aby pozyskiwać ich pomysły na uzyskanie odpowiedzi z Korei Północnej - podkreślił.

Dodał, że "od ponad roku" nie było "aktywnego dialogu" między Waszyngtonem a Pjongjangiem.

Według urzędnika nowy prezydent USA rozpoczął już kompleksowy przegląd polityki USA wobec północnokoreańskiego reżimu, aby przeanalizować wszystkie możliwe opcje w obliczu "rosnącego zagrożenia", jakie Korea Północna stwarza "dla swoich sąsiadów i społeczności międzynarodowej".

Kim Dzong Un: USA to największy wróg Korei Północnej

Agencja AFP przypomina, że na początku stycznia przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un nazwał Stany Zjednoczone "największym wrogiem Korei Północnej". 

Dodał, że polityka Waszyngtonu wobec Pjongjangu "nigdy" nie ulegnie zmianie, niezależnie od tego "kto jest u władzy" w USA.

Poprzedni prezydent USA Donald Trump w 2018 roku rozpoczął z Kimem negocjacje nad likwidacją północnokoreańskiego arsenału nuklearnego. 

Rozmowy utknęły w martwym punkcie w lutym 2019 roku, gdy fiaskiem zakończyło się trzecie spotkanie obu przywódców. 

W Hanoi nie osiągnięto porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i ewentualnego złagodzenia nałożonych na Pjongjang sankcji gospodarczych.