Około 150 tysięcy ton polskich jabłek i gruszek oraz około 18 tysięcy ton warzyw zostanie objętych unijnym wsparciem w ramach kolejnej transzy rekompensat dla rolników poszkodowanych z powodu rosyjskiego embarga. Nową propozycję pomocy przedstawiła Komisja Europejska. Jeszcze w tym miesiącu zamierza opublikować rozporządzenie w tej sprawie w unijnym dzienniku ustaw.

Pieniądze będą do dyspozycji od przyszłego roku. Jeżeli chodzi o jabłka i gruszki, to Polska zgarnie większość dostępnej puli. To zdecydowanie więcej niż we wrześniu, gdy Komisja ukarała Ministerstwo Rolnictwa za składanie zawyżonych wniosków na pierwszą transzę pomocową. Wówczas na warzywa w ogóle nie przyznała wsparcia polskim producentom, natomiast na jabłka i gruszki - dosłownie znikomą ilości, bo zaledwie 18 tys. ton.

Zaproponowana teraz transza to trzecia z kolei od wprowadzenia przez Rosję embarga. Zdaniem polskich ekspertów to i tak pomoc niewystarczająca, bo nasz roczny eksport jabłek do Rosji wynosi 700 tys. ton.

Jak donosi nasza korespondentka Katarzyna Szymańska-Borginon, Polska jest wciąż pomijana przy rekompensatach dla producentów mleka. Wsparcie otrzymały już kraje bałtyckie i ostatnio także Finlandia.

(MRod)