Linie lotnicze American Airlines poinformowały, że należący do nich samolot Boeing 737 MAX wylądował awaryjnie na międzynarodowym lotnisku Newark Liberty w New Jersey. Wcześniej kapitan maszyny zgłosił wykrycie usterki technicznej.

"American Airlines lot 2555 z Miami z 95 pasażerami i sześcioma członkami załogi wylądował bezpiecznie w Newark bez żadnego incydentu" ­- podały linie. Kapitan musiał wyłączyć jeden silnik ze względu na możliwość wystąpienia problemu mechanicznego.

W samolocie pojawił się problem związany ze wskaźnikiem ciśnienia lub poziomu oleju silnikowego. Nie miało to natomiast związku z wadliwym wcześniej działaniem systemu MCAS, automatycznie zapobiegającemu przeciągnięciu (utracie siły nośnej). Usterki tego systemu doprowadziły do dwóch katastrof Boeingów 737 Max (w Indonezji i Etiopii), w których zginęło łącznie 346 osób. W rezultacie samoloty tego typu wycofano z eksploatacji na 20 miesięcy.

"Rozróżnienie między rutynowymi incydentami a poważnymi kwestiami bezpieczeństwa"

Według agencji Reutera firma Boeing została powiadomiona o awaryjnym lądowaniu. Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) zapowiedziała natomiast zbadanie sprawy.

American Airlines były pierwszym amerykańskim przewoźnikiem, który wznowił loty 737 MAX pod koniec zeszłego roku po zatwierdzeniu przez FAA dokonanych przez Boeinga usprawnień w zakresie bezpieczeństwa.

Cytowany przez agencję Reutera szef FAA Steve Dickson jest przekonany, że maszyna jest bezpieczna, ale przyznał, że czasami podczas lotów problemów mechanicznych doświadczają wszystkie samoloty komercyjnymi.

Z tego powodu nieuniknione jest, że kiedyś w przyszłości Boeing 737 MAX zawróci na lotnisko, lub wyląduje w miejscu docelowym z rzeczywistym lub podejrzewanym problemem podczas lotu - tłumaczył Dickson.

Szef FAA zapewniał, że jego instytucja bada wszystkie przypadki łączące się z ewentualnymi problemami amerykańskich linii lotniczych.

Bardzo ważne jest rozróżnienie między tymi rutynowymi incydentami mającymi miejsce w przypadku każdego samolotu, a poważnymi kwestiami bezpieczeństwa, które doprowadziły do ofiar śmiertelnych i uziemienia MAX - podkreślił szef FAA.