Policja w Monachium poinformowała na Facebooku o trzech uzbrojonych osobach widzianych w mieście przez świadków. Apeluje do mieszkańców o pozostanie w domach albo szukanie schronienia w najbliższych budynkach. Służby poinformowały, że zginęło 8 osób. 3 osoby z długą bronią są poszukiwane.

To atak charakterystyczny dla terrorystów z Państwa Islamskiego - twierdzi w rozmowie z RMF FM ekspert od spraw terroryzmu Wojciech Szewko.

WYDARZENIA W MONACHIUM. MINUTA PO MINUCIE

To jest atak - jak to się nazywa - walczącego kamikadze. To jest wizytówka tak zwanego Państwa Islamskiego. Oni to zrobili dokładnie tak jak w Stambule. To są ludzie, którzy nie wysadzają się w powietrze, nie podkładają ładunków, tylko walczą tym co mają: nożami, karabinami a potem, kiedy skończy im się amunicja, albo zostaną otoczeni, wysadzają się w powietrze. Jest to rodzaj męczeńskiego zamachu. Takiego samobójczego i wcześniej polega on na walce - podkreśla ekspert.

Tak zwane Państwo Islamskie zapowiadało ataki w Niemczech. Byłby on drugi - po ataku nożownika - ale pewnie nie ostatni - dodaje ekspert od spraw terroryzmu Wojciech Szewko.

(ug)