Okazało się, że internetowe pomoce do nauki używane przez amerykańskich żołnierzy stacjonujących w bazach nuklearnych w Europie zawierają poufne informacje. Wykazało to śledztwo dziennikarskie portalu Bellingcat.

Bellingcat wskazał, że żołnierze używają publicznie dostępnych aplikacji - takich jak Quizlet, Chegg Prep czy Cram - z internetowymi kartami do zapamiętywania długich i złożonych protokołów bezpieczeństwa. 

W wyniku tego platformy zebrały takie informacje jak kody, żargon a nawet stan składnic jądrowych. Autor artykułu śledczego Foeka Postma wyjaśnił, że badający sprawę byli w stanie odkryć fiszki należące do aktywnych w aplikacji żołnierzy poprzez wyszukiwanie określonych terminów o których wiadomo, że są związane z bazami jądrowymi.

W rezultacie odkryto kilka zestawów fiszek ujawniających informacje o kilku bazach amerykańskich w Europie w tym w Niemczech, Holandii i Turcji. 

"Nauka!"

Zestaw 70 kart z tytułem "Nauka!" ujawnił dane o broni jądrowej przechowywanej w bazie lotniczej Volkel w Holandii. Informacja ta jest traktowana przez rząd holenderski jako tajemnica państwowa.

Inne zestawy ujawniły, w jaki sposób żołnierze mają reagować na różne poziomy alarmów, gdzie w bazach znajdują się kamery bezpieczeństwa oraz hasła, które żołnierze podają przez telefon, by poinformować że zostali - na przykład - wzięci jako zakładnicy. Najstarsze z fiszek pochodziły z 2013 r., a najnowsze z kwietnia 2021 r.

W artykule poinformowano, że odkryte fiszki zostały usunięte po tym, jak Bellingcat skontaktował się z NATO i armią USA z prośbą o komentarz w tej sprawie. 

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.