Nie wiadomo, czy reforma systemu ochrony zdrowia - jedno ze sztandarowych osiągnięć prezydenta Baracka Obamy - wyjdzie Amerykanom na zdrowie. Biuro Budżetowe Kongresu wyliczyło, że aż 6 milionów mieszkańców USA zapłaci wysokie kary za brak ubezpieczenia, bo nie będzie ich stać na jego wykupienie.

Reforma zdrowia nakłada na właścicieli dużych firm obowiązek wykupienia pracownikom ubezpieczenie zdrowotnego. Ci pracujący w mniejszych przedsiębiorstwa muszą jednak zrobic to sami. Specjaliści podkreślają, że dużej części Amerykanów nie będzie stać na taki wydatek, dlatego będą musieli płacić kary - średnio po 1200 dolarów.

Przedstawiciele departamentu zdrowia nie ukrywają, że po wejściu w życie przepisów dotyczących reformy zdrowia nie będą już mogli finansować najbiedniejszym opieki medycznej. A to oni będą właśnie płacić wysokie kary za brak ubezpieczenia.

Mitt Romney, republikański kandydat na prezydenta zapowiedział, że gdy wygra wybory, natychmiast wycofa kontrowersyjną ustawę, której głównym zwolennikiem jest jego konkurent w wyścigu do Białego Domu Barack Obama.