Co najmniej 41 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych w zamachu samobójczym w głównym meczecie w mieście Majmana w prowincji Farjab na północy Afganistanu. Zamachowiec -samobójca wysadził się w powietrze na zakończenie modłów z okazji święta Id al-Adha (Święto Ofiar).

Terrorysta zdetonował materiały wybuchowe, gdy ludzie pozdrawiali się z okazji świąt - powiedział rzecznik afgańskiej policji Lal Mohammad Ahmadzaj, cytowany przez agencję Reutera. Jak dodał, prawie połowę zabitych stanowili funkcjonariusze policji. Nie wykluczone, że celem ataku był szef policji prowincji Farjab Abdul Chalik Aksaj. Zamachowiec zdetonował ładunki w chwili, gdy funkcjonariusz podchodził do swojego samochodu. Wygląda na to, że celem była duża liczba przedstawicieli sił bezpieczeństwa - tłumaczył Ahmadzaj.

W modłach w głównym meczecie w Majmanie brało udział wielu przedstawicieli lokalnych władz. Id al-Adha jest najważniejszym świętem dla muzułmanów. Obchodzone jest na pamiątkę ofiary Abrahama i jego posłuszeństwa wobec Boga. Na razie nikt nie przyznał się do zamachu, ale - jak zauważa AFP - ataki tego typu regularnie przeprowadzają talibscy bojownicy, którzy chcą odsunąć od władzy rząd prezydenta Hamida Karzaja wspierany przez Zachód.