Co najmniej 80 osób zginęło, a 20 zostało rannych na skutek trzęsienia ziemi i wywołanej nim lawiny błotnej, która zeszła na wioskę w północnej części Afganistanu - poinformowały we wtorek lokalne władze. Fala błota i kamieni pogrzebała 25 domów w górzystej prowincji Baghlan.

Dotychczas spod ziemi udało się wydostać jedynie zwłoki dwóch kobiet. Lokalne władze stwierdziły, że raczej nie uda się wydobyć pozostałych ciał, ponieważ ekipa ratunkowa dysponuje tylko jednym buldożerem.

Według danych amerykańskiej służby geologicznej USGS lawinę wywołały dwa wstrząsy o sile 5,4 i 5,7 stopni w skali Richtera.

Północne obszary Afganistanu są często nawiedzane przez trzęsienia ziemi. W 2002 roku na skutek wstrząsów w Baghlanie zginęło ponad 2 tys. osób.

Ziemia trzęsła się też w Grecji i Turcji

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę grecką wyspę Rodos i egejskie wybrzeże Turcji. W wyniku wstrząsów ok. 60 osób zostało rannych - poinformowała turecka agencja Anatolia. Hipocentrum znajdowało się pod dnem Morza Egejskiego, na głębokości 37 kilometrów, ok. 500 kilometrów na wschód od Aten. Wstrząsy były odczuwalne w greckiej stolicy.