Oskarżony o pedofilię były nuncjusz na Dominikanie arcybiskup Józef Wesołowski odwołał się od wyroku sądu kanonicznego w Kongregacji Nauki Wiary, który ukarał go wydaleniem go ze stanu kapłańskiego - ogłosił rzecznik Watykanu. Przekazał również, że sprawę arcybiskupa śledzi papież Franciszek.

O wymierzonej karze Watykan poinformował 27 czerwca, a abp Wesołowski miał dwa miesiące na złożenie apelacji od wyroku kongregacji. Watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi wyjaśnił, że apelacja została złożona "ostatnio".

Dalsze postępowanie w Kongregacji Nauki Wiary ma rozpocząć się w najbliższych tygodniach - dodał rzecznik. Jako termin podaje się wstępnie październik.

Lombardi poinformował również, że papież Franciszek śledzi sprawę oskarżonego o pedofilię byłego nuncjusza i chce, aby do tej kwestii podejść z konieczną surowością. Podkreślił, że abp Wesołowski nie pełni już funkcji dyplomatycznych i stracił związany z tym immunitet. Papież odwołał go z misji na Dominikanie w sierpniu 2013 roku, gdy tylko został poinformowany o zarzutach dopuszczenia się czynów pedofilii przez nuncjusza.

Najwyższa kara kanonicznaPonadto rzecznik przypomniał, że już w czerwcu, gdy informowano o karze pierwszej instancji, wyjaśniono, że gdy tylko uprawomocni się ona, rozpocznie się proces karny arcybiskupa Wesołowskiego przed trybunałem Państwa Watykańskiego. Zarazem Watykan nie wykluczył po raz pierwszy, że abp Wesołowski mógłby być sądzony również gdzie indziej.

Wydalanie ze stanu kapłańskiego to najwyższa kara kanoniczna. Nie wiadomo, gdzie przebywa obecnie były nuncjusz.

Sprawą zajęły się media

Początkowo o pedofilię oskarżyły księdza z Polski media na Dominikanie. Telewizja pokazała materiał, z którego wynikało, że arcybiskup bywał w miejscach znanych z prostytucji nieletnich. Według prasy, ksiądz miał płacić za seks nieletnim chłopcom. 

Portal Vatican Insider twierdził, że duchowny miał problemy z alkoholem. 

Józef Wesołowski został wyświęcony w 1972 roku przez ówczesnego arcybiskupa Krakowa, a później papieża Karola Wojtyłę. Jako nuncjusz apostolski Dominikany został powołany przez Benedykta XVI.

(abs)