8-letni Tani Adewumi zadziwił w ostatnich dniach cały Nowy Jork, zostając mistrzem szachowym tego miasta w swojej kategorii szachowej. Chłopiec to bezdomny uchodźca z Nigerii, który razem z rodzicami mieszka w przytułku.

W ostatnim tygodniu Tani Adewumi wygrał szachowe mistrzostwa Nowego Jorku w swojej kategorii wiekowej, ustanawiając rekord zwycięstw.

Jego intelekt, możliwości uczenia się szachów są niesamowite. W ciągu roku został jednym z najlepszych - mówi jego trener ze szkoły podstawowej Russel Makofsky.

Chłopiec jest bezdomny. Na co dzień mieszka razem ze swoją rodziną w przytułku. W 2017 roku uciekł ze swoimi bliskimi z Nigerii przed prześladowaniami grupy terrorystycznej Boko Haram.

Jego rodzice już złożyli wniosek o azyl w Stanach Zjednoczonych. Deklarują też, że zrobią wszystko, żeby wesprzeć swojego syna. Jesteśmy wdzięczni Bogu za to, że Tani trafił do szkoły, w której poznał swoją pasję - mówi jego mama Oluwatoyin Adewumi.

Chcę być najmłodszym arcymistrzem na świecie. Wszystko jest możliwe, Bóg może zrobić dla mnie wszystko. Chcę to zrobić dla mojej rodziny - ­mówi chłopiec.

Kiedy Adewumi stał się sławny, do rodziny zgłosił się adwokat, który będzie za darmo reprezentował rodzinę w procesie o przyznanie azylu.

8-latek chce w maju tego roku wystartować w mistrzostwach USA i zdobyć tytuł.