Król Szwecji Karol Gustaw XVI obchodzi 50-lecie swojego panowania. Zasiadł on na tronie 15 września 1973 roku w wieku 27 lat. Dziś 77-letni król jest najdłużej panującym monarchą w historii tego nordyckiego kraju.

Karol Gustaw zasiadł na tronie Szwecji 15 września 1975. W piątek przypada 50. rocznica jego koronacji. Kulminacja obchodów odbędzie się w weekend, ale świętowanie rozpoczęto już z początkiem roku.

Król w Szwecji jest oficjalnie głową państwa, ale w praktyce pełni on rolę reprezentacyjną.

Karol Gustaw odziedziczył koronę w wieku 27 lat po śmierci dziadka Gustawa Adolfa VI. Jego ojciec zginął bowiem w katastrofie lotniczej, gdy miał on zaledwie 9 miesięcy.

Według badań Uniwersytetu w Goeteborgu szwedzka monarchia cieszy największą od 20 lat popularnością. Król, który cierpi na dysleksję, był w czasach swojej młodości często wyszydzany za przejęzyczenia. Z czasem jego popularność rosła, a punktem zwrotnym była pełna emocji przemowa w grudniu 2004 roku, kiedy to w trzęsieniu ziemi i tsunami w Azji Południowo-Wschodniej zginęło ponad 500 turystów ze Szwecji.

Karol Gustaw XVI - co o nim wiemy

Król Karol Gustaw XVI przyszedł na świat 30 kwietnia 1946 roku. Był synem następcy tronu Gustawa Adolfa i księżnej Sibylli, która pochodziła z niemieckiego rodu Sachsen-Coburg-Gotha. Był długo wyczekiwanym dzieckiem. Ma cztery starsze siostry, ale zgodnie z obowiązującym wówczas prawem tylko męski potomek mógł dziedziczyć koronę. Kronikarze donoszą, że poród był ciężki i Gustaw Adolf, który był przy rozwiązaniu, zemdlał przy łóżku żony, wydającej na świat syna.

Mały książę dostał kilka imion: Karol Gustaw Folke Hubertus. Podczas chrztu miał aż 10 ojców chrzestnych.

Karol Gustaw został królem Szwecji 15 września 1973 roku, po śmierci dziadka Gustawa VI, który zmarł w wieku 91 lat. Jego ojciec, książę Gustaw Adolf Bernadotte zginął w 1947 roku w katastrofie lotniczej w Danii. Karol Gustaw miał wtedy zaledwie 9 miesięcy.

Karol Gustaw XVI nigdy nie miał politycznej władzy, monarcha pełni funkcje reprezentatywne.

Czy się więc zajmuje? Jest bardzo zaangażowany w obronę klimatu. To on zarządził, że na dachu zamku królewskiego zamontowane zostały panele słoneczne. Osobiście nadzorował prace, mimo że cierpi na lęk wysokości.

Dużo też podróżuje. Każdego roku para królewska udaje się z trzema oficjalnymi wizytami zagranicznymi. To on akredytuje ambasadorów i jest także przedstawicielem armii.

O wysokość jego uposażenia każdego roku decyduje Riksdag, czyli szwedzki parlament. I tak na przykład w 2022 rok król dostał 147,9 milionów korona szwedzkich, czyli ok. 57,5 miliona złotych. Pieniądze te idą na utrzymanie całego dworu, a także 11 zamków i ogrodów.

Prywatny majątek króla objęty jest tajemnicą. Business Insider napisał, że w 2021 roku jego majątek obliczano na 600 milionów koron, czyli ok. 233 miliony złotych. To oznacza, że szwedzka rodzina królewska jest najbogatsza wśród królewskich rodów krajów nordyckich.

Uwielbia przebywać na świeżym powietrzu, polowania, jazdę na nartach, ale największą jego pasją są samochody. Jest właścicielem imponującej kolekcji.  

Interesuje się też sztuką, lubi muzykę i dobre jedzenie.

Jego żona, Sylwia wychowała się w Brazylii i w niemieckim Heidelbergu. Dzięki swoim znajomościom różnych języków w 1972 roku otrzymała pracę hostessy i tłumaczki podczas igrzysk olimpijskich w Monachium, gdzie poznała swojego przyszłego męża.

Karl Gustaw XVI ma troje dzieci i ośmioro wnucząt.