Od jednego do pięciu tysięcy funtów otrzyma około 300 więźniów z zakładu karnego Wandsworth w Londynie. To odszkodowanie za zatrucie się kanapkami z jajkiem w majonezie we wrześniu 2009 roku - donosi "Daily Mail".

Więźniowie cierpieli na skurcze żołądka, mieli rozstrój i wymioty. Trzeba było kierować ich do lekarza. Ale teraz brzuch boli ich od śmiechu. Zainkasują duże pieniądze tylko dlatego, że zjedli nieświeżą kanapkę - powiedział gazecie pracownik więzienia.

Więzienny zespół ds. zapobiegania infekcjom wziął na siebie odpowiedzialność za ten incydent. Rządowa agencja ochrony zdrowia (HPA) ustaliła, że powodem zatrucia było niewłaściwie ugotowane jajka w więziennej kuchni. Ministerstwo sprawiedliwości także poczuwa się do winy.

Na żołądkowe dolegliwości skarżyło się również kilkudziesięciu strażników, którzy w więziennej stołówce zarazili się salmonellą. Oni też mogą wystąpić o odszkodowania.

"Daily Mail" szacuje, że końcowy rachunek za incydent, obejmujący koszty sądowe i adwokackie, może sięgnąć zawrotnej sumy 500 tys. funtów.

W więzieniu w Wandsworth przebywa 1 665 więźniów tzw. kategorii "B" (skazanych za przestępstwa z użyciem przemocy, uznanych za niebezpiecznych dla otoczenia).