16-latka, pokonując pole minowe, uciekła z samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej na teren kontrolowany przez Kijów - podało w piątek ukraińskie MSW.

Jak przekazano, dziewczyna przyszła na linię rozgraniczenia między separatystyczną republiką a terytorium znajdującym się pod kontrolą Kijowa w czwartek ok. godz. 23.

Ustalono, że nastolatka po spotkaniu ze znajomymi świadomie przybyła na linię rozgraniczenia w okolicy miejscowości Werchniotorećke, pokonując pole minowe.

16-latka mieszka razem z opiekującą się nią babcią w opanowanej przez separatystów Gorłówce. Przekazała, że jej rodzice przebywają na zachodzie Ukrainy i chciałaby mieszkać na terenie kontrolowanym przez Kijów - czytamy w komunikacie MSW.

Do ustalenia wszystkich okoliczności dziewczyna będzie przebywać w ośrodku pod kontrolą policji i opiekunów. Jest też pod opieką psychologów - zapewniono.

Na linii rozgraniczenia po stronie ukraińskiej wszystkie punkty kontrolne są otwarte, ale codziennie ruch jest de facto tylko na jednym z nich - w Stanicy Ługańskiej - ponieważ reszta przejść jest zamknięta od strony separatystów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Amerykański admirał: Następna prowokacja Rosji może mieć miejsce na Morzu Czarnym