RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Lance Armstrong formalnie oskarżony o doping

Publikacja: Sobota, 30 czerwca (12:27) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Siedmiokrotny zwycięzca kolarskiego Tour de France Lance Armstrong został formalnie oskarżony o stosowanie niedozwolonych środków przez Amerykańską Agencję Antydopingową . Komisja złożona z trzech niezależnych ekspertów jednogłośnie rekomendowała kontynuowanie procedury wszczętej przez agencję, która oskarża Armstronga o stosowanie dopingu w latach 1996-2011.

Wszyscy oskarżeni będą mieli możliwość dochodzenia swych praw w trakcie publicznego przesłuchania, wszystkie dowody zostaną dopuszczone, a świadkowie złożą zeznania pod przysięgą. Następnie panel niezależnych arbitrów wyda werdykt - poinformowała agencja antydopingowa. Zarzuca ona kolarzowi, że stosował zabronioną erytropoetynę (EPO), transfuzje krwi, testosteron, kortyzon oraz hormon wzrostu i namawiał innych kolarzy do stosowania dopingu.

W sprawę zamieszanych jest pięciu byłych współpracowników amerykańskiego kolarza - m. in. Jego dawny konsultant medyczny i dyrektor sportowy.

Armstrongowi, który zakończył karierę kolarską w ubiegłym roku, ale ostatnio okazjonalnie startował w zawodach triathlonowych, grozi dożywotnia dyskwalifikacja i utrata siedmiu zwycięstw w Tour de France.

Mimo licznych zarzutów, żadna z przeprowadzonych u Armstronga kontroli dopingowych nie dała wyniku pozytywnego. On sam zawsze stanowczo odrzucał wszelkie oskarżenia o stosowanie niedozwolonych środków.

Źródło: RMF24/PAP
Tagi: doping

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: