RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Kluby NBA podejmują kroki prawne przeciw zawodnikom

Autor: Publikacja: Wtorek, 2 sierpnia (21:59) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Władze ligi NBA wystąpiły z dwoma pozwami przeciwko organizacji zrzeszającej koszykarzy. Kluby oskarżają zawodników o nieuczciwe praktyki przy okazji negocjacji nowego układu zbiorowego, który zakończyłby trwający lokaut.

Kluby wystąpiły do Krajowej Rady ds. Stosunków Pracy (National Labor Relations Board) oraz sądu federalnego w Nowym Jorku. Aby osiągnięcie porozumienia było możliwe, związek zawodników musi zobowiązać się do prowadzenia negocjacji w dobrej wierze - poinformowały w oświadczeniu władze ligi. O torpedowanie rozmów oskarżają przede wszystkim prawnika koszykarzy Jeffreya Kesslera.

Decyzję o podjęciu kroków prawnych kluby podjęły po poniedziałkowym spotkaniu, które nie przyniosło żadnego efektu. Głównym argumentem ich właścicieli, którzy próbują wymóc na zawodnikach ustępstwa finansowe, jest fakt, że w poprzednim sezonie 22 z 30 zespołów NBA przyniosło straty. W minionych rozgrywkach szefowie zespołów przeznaczali na pensje 57 procent wpływów. Teraz chcieliby obniżyć ten pułap do około 40. Koszykarze o takiej redukcji nie chcą słyszeć.

Spór dotyczy przede wszystkim limitu zarobków w drużynie (tzw. salary cup), który w ostatnim sezonie wyniósł 58 mln dol. Po raz pierwszy wprowadzono go w sezonie 1984-85. Koszykarz NBA otrzymywał wtedy średnio 330 tys. dolarów. Już siedem lat później jego pensja przekroczyła milion, a w ubiegłym sezonie zawodnik zarabiał przeciętnie ponad pięć milionów. Teraz koszykarze domagali się wzrostu wynagrodzeń w takim stopniu, by w szóstym, ostatnim roku nowej umowy przeciętnie wyniosły one siedem milionów dolarów (w lidze gra 400 zawodników).

Lokaut oznacza zamrożenie kontraktów, zakaz transferów między klubami, a nawet zamknięcie przed koszykarzami hal i ośrodków treningowych. Kluby nie będą też partycypować w ubezpieczeniach zdrowotnych na wypadek kontuzji w meczach drużyn narodowych.

Trwający lokaut jest czwartym w historii ligi. Najdłuższy trwał ponad pół roku - od lipca 1998 do 20 stycznia 1999 roku. Sezon rozpoczął się wtedy 7 lutego, a każda z ekip zamiast 82 meczów sezonu regularnego rozegrała zaledwie 50.

Źródło: RMF24/PAP
Tagi: NBA

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: