Łamanie polskich przepisów hodowlanych, zaniedbania w opiece weterynaryjnej i utrata zaufana - takie mają być powody odwołania prezesów stajni w Janowie Podlaskim i Michałowie. To znane na całym świecie polskie ośrodki hodujące czystej krwi konie arabskie.

Łamanie polskich przepisów hodowlanych, zaniedbania w opiece weterynaryjnej i utrata zaufana - takie mają być powody odwołania prezesów stajni w Janowie Podlaskim i Michałowie. To znane na całym świecie polskie ośrodki hodujące czystej krwi konie arabskie.
Klacz El Ghazala z Stadniny Koni w Michałowie podczas prezentacji przed Aukcją Koni Arabskich Czystej Krwi "Pride of Poland" w stadninie w Janowie Podlaskim, sierpień 2015 /Tomasz Koryszko /PAP

Marek Trela  i Jerzy Białobok stracili swoje stanowiska w piątek.

Zarzut o zaniedbaniach weterynaryjnych dotyczy przede wszystkim stadniny w Janowie Podlaskim, którą kierował Marek Trela - tam, zdaniem Agencji Nieruchomości Rolnych, która odwołała prezesów, miało dochodzić do niewłaściwej opieki nad zwierzętami. Skutkiem miała być choroba, leczenie i ostatecznie eutanazja klaczy wartej 3 miliony euro.

Ponadto, według ANR-u, zarządy obu stadnin pozwalały zagranicznym partnerom na pobieranie większej liczby zarodków, niż dopuszczają to polskie przepisy. Ośrodki w Janowie Podlaskim i Michałowie miały też w zły sposób konstruować umowy wypożyczenia zwierząt tym partnerom.

Oficjalne wyjaśnienie Agencji Nieruchomości Rolnych ws. odwołań prezesów stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie:

Stadniny Koni w Janowie Podlaskim i Michałowie figurują na liście spółek hodowlanych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Nadzór właścicielski nad nim pełni Agencja Nieruchomości Rolnych.

W związku z utratą zaufania, 19 lutego 2016 r. zostały odwołane Zarządy obu tych stadnin. Powodami odwołania były między innymi:

1. Brak odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi czystej krwi w przypadku Janowa Podlaskiego. Skutki braku odpowiedniego nadzoru potwierdzają m.in. okoliczności związane z zachorowaniem, leczeniem i eutanazją klaczy Pianissima, która wyceniona została na 3 000 000 €. Śmierć klaczy nastąpiła w październiku 2015 r. Dla porównania w rekordowej aukcji, jaka odbyła się w Janowie Podlaskim w sierpniu 2015 r., uzyskano za klacz Pepita kwotę 1 400 000 €.
2. Dopuszczenie przez Zarządy obu stadnin do pobierania przez zagranicznych kontrahentów większej liczby zarodków niż dopuszczają to polskie regulacje.
3. Zawieranie przez Zarządy obu spółek umów dzierżawy klaczy z zagranicznymi ośrodkami hodowlanymi w sposób, który nie zabezpieczał w pełni interesów polskich podmiotów oraz ograniczał możliwości dochodzenia roszczeń.

Państwowe stadniny koni arabskich czystej krwi w Polsce są i nadal będą traktowane przez Agencję Nieruchomości Rolnych jako priorytetowe.


(edbie)