Już o 32 ofiarach lawiny w rejonie Annapurny w Himalajach donoszą media w Nepalu. Dzisiaj rano odnaleziono pięć nowych zaginionych - wśród nich było ciało Polki. Zwłoki dwóch innych Polaków znaleziono już wczoraj.

Miejscowe media potwierdzają informację od rzecznika nepalskiej armii o tym, że po znalezieniu wczoraj dwójki turystów z Polski ratownicy dotarli do kolejnej ofiary:

Dzisiaj rano odnaleziono pięć nowych ciał i wśród tych pięciu ciał było właśnie ciało Polki. To, by oznaczało trzech Polaków... - mówi Małgorzata Pietruszka-Pandey, która przebywa w Katmandu. Relacjonuje, że ratownicy stopniowo docierają do coraz większej liczby ofiar lawiny. Do 70 osób wciąż nie może dotrzeć ekipa ratunkowa, chociaż bardzo się starają, ale ponoć 40 osób jest też już uratowanych - dodaje Pietruszka-Pandey.

Informację, że w lawinie w okolicach Annapurny w Nepalu odnaleziono zwłoki trzeciej ofiary z Polski, potwierdził na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Rzecznik napisał "Niestety potwierdzam, że jest 3. śmiertelna ofiara zejścia lawiny w #Nepal zidentyfikowana przez naszych dyplomatów jako obywatel RP."

Akcja w Himalajach trwa, sprawami Polaków zajmuje się przybyły do Katmandu ambasador Polski w Indiach.

Pięciu Polaków w szpitalu. "Poobijani, przemarznięci"

Do szpitala w stolicy Nepalu Katmandu trafiło już pięciu Polaków rannych po zejściu lawiny w Himalajach. Przechodzą oni badania. Są bardzo zmęczeni i mają za sobą dwie doby spędzone w arcytrudnych warunkach. Dlatego najbliższe 24 godziny spędzą w szpitalu.

Są na pewno trochę poobijani, są trochę przemarznięci, nie są w dobrej kondycji psychicznej, co na pewno każdy z nas rozumie, jeden z panów ma odmrożenia, ale nie są one groźne dla zdrowia - mówi Artur Ragan z Krakowskiego Biura Turystycznego Gaudeamus. Dodaje, że po wypisaniu ze szpitala turyści zamieszkają w hotelu. Wtedy też zapadnie decyzja o dacie ich powrotu do Polski.

Najpopularniejszy miesiąc trekkingowy

Przypomnijmy, że bardzo silne opady śniegu, spowodowane przez cyklon Hudhud, który w miniony weekend uderzył we wschodnią część Indii, we wtorek przeszły nad Himalajami w samym szczycie nepalskiego sezonu turystycznego. Jak podaje AFP, 168 zagranicznych turystów zgłosiło swą wspinaczkę na trasie, gdzie obecnie prowadzone są poszukiwania.

Październik jest najpopularniejszym miesiącem trekkingowym dla tysięcy zagranicznych turystów w Nepalu.

(mal)