Decyzja ws. żałoby narodowej po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego zostanie ogłoszona we wtorek. Najprawdopodobniej żałoba narodowa potrwa od piątku do soboty, do godz. 19 - poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta poinformował we wtorek w TVP Info, że decyzja ws. żałoby narodowej po śmierci Jana Olszewskiego zostanie ogłoszona we wtorek. Najprawdopodobniej żałoba narodowa to będzie piątek i sobota do godz. 19 - oświadczył Mucha.

Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z nią żałobę narodową może wprowadzić prezydent w drodze rozporządzenia. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

Ogłoszenie żałoby narodowej prezydent zapowiedział już w dniu, w którym opinia publiczna dowiedziała się o śmierci Jana Olszewskiego.

Pożegnanie Wybitnego Prawnika i Polityka, Kawalera Orderu Orła Białego, Premiera rządu wolnej i suwerennej Polski wymaga stosownej powagi. Zarządzenie Żałoby Narodowej uważam za konieczne - napisał wówczas na Twitterze:

Powstaniec warszawski, PRL-owski opozycjonista, premier

Jan Olszewski był żołnierzem Szarych Szeregów i powstańcem warszawskim, a w czasach PRL-u ważną postacią opozycji demokratycznej. Bronił opozycjonistów w procesach politycznych, współpracował z Komitetem Obrony Robotników i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W roku 1980 doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie, później - jako ekspert - wspierał opozycję w negocjacjach przy Okrągłym Stole.

W 1991 roku został posłem i stanął na czele rządu. Jego gabinet przetrwał jednak tylko kilka miesięcy: upadł w sejmowym głosowaniu 4 czerwca 1992 roku, a działo się to w atmosferze ujawniania archiwaliów komunistycznej bezpieki.

Olszewski zmarł w czwartek 7 lutego. Miał 88 lat.