Pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę. Informację taką przekazał marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński był pytany przez dziennikarzy telewizji Polsat o datę pogrzebu byłego premiera Jana Olszewskiego i czas trwania żałoby. Żałoba najpewniej będzie trwała od czwartku do soboty, natomiast pogrzeb odbędzie się w sobotę - mam nadzieję z pełną powagą dokonaną przez wszystkich Polaków - powiedział Kuchciński. 

Ogłoszenie żałoby narodowej prezydent zapowiedział już w dniu, w którym opinia publiczna dowiedziała się o śmierci Jana Olszewskiego.

Pożegnanie Wybitnego Prawnika i Polityka, Kawalera Orderu Orła Białego, Premiera rządu wolnej i suwerennej Polski wymaga stosownej powagi. Zarządzenie Żałoby Narodowej uważam za konieczne - napisał wówczas na Twitterze:

Powstaniec warszawski, PRL-owski opozycjonista, premier

Jan Olszewski był żołnierzem Szarych Szeregów i powstańcem warszawskim, a w czasach PRL-u ważną postacią opozycji demokratycznej. Bronił opozycjonistów w procesach politycznych, współpracował z Komitetem Obrony Robotników i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W roku 1980 doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie, później - jako ekspert - wspierał opozycję w negocjacjach przy Okrągłym Stole.

W 1991 roku został posłem i stanął na czele rządu. Jego gabinet przetrwał jednak tylko kilka miesięcy: upadł w sejmowym głosowaniu 4 czerwca 1992 roku, a działo się to w atmosferze ujawniania archiwaliów komunistycznej bezpieki.

Olszewski zmarł w czwartek 7 lutego. Miał 88 lat.


Opracowanie: