Krajowa Rada Prokuratury ma załagodzić spór pomiędzy Andrzejem Seremetem a Krzysztofem Parulskim, jaki rozgorzał po poniedziałkowych wydarzeniach w Poznaniu. Taki wniosek sformułował prezydent na spotkaniu z szefem Rady Edwardem Zalewskim.

Najbliższe spotkanie rady zaplanowano na 24 stycznia; będą na nim i Andrzej Seremet, i Krzysztof Parulski. Nie trzeba ich wzywać, bo obaj są członkami Krajowej Rady. Podczas zebrania rada ma wysłuchać wyjaśnień obydwu adwersarzy i podjąć uchwałę w tej sprawie.

Zaplanowano też punkt dotyczący omówienia sprawy płk. Mikołaja Przybyła, który w poniedziałek postrzelił się w przerwie konferencji prasowej.

Kolejnym ustaleniem jest zaakceptowany przez Bronisława Komorowskiego pomysł Edwarda Zalewskiego, by to Kancelaria Prezydenta stała się miejscem dyskusji różnych środowisk prawniczych nad dalszym kształtem prokuratury.

Oznacza, że prezydent będzie się najprawdopodobniej wstrzymywał z decyzjami co do personaliów w kierownictwie prokuratury.

Zalewski pytany, czy po poniedziałkowych zdarzeniach w Poznaniu i Warszawie powinna nastąpić dymisja szefa NPW, oświadczył, że "nie jest to kwestią, którą przewodniczący Rady się zajmuje". Nie chciał też oceniać, czy Parulski miał prawo krytykować Seremeta.

25-osobowa Krajowa Rada Prokuratury składa się z prokuratorów, posłów, senatorów, reprezentanta prezydenta oraz ministra sprawiedliwości, ma za zadanie strzec niezależności prokuratorów. Przedstawicielem Bronisława Komorowskiego w radzie jest właśnie Edward Zalewski, wcześniej prokurator krajowy.