Przed sądem w Londynie odbędzie się wstępne przesłuchanie Ahmeda Zakajewa, emisariusza władz czeczeńskich i wicepremiera w nieuznawanej przez Moskwę czeczeńskiej administracji. Brytyjczycy zatrzymali go na żądanie Rosjan, którzy oskarżają Zakajewa o terroryzm i żądają jego ekstradycji.

Na tym etapie podstawowym zadaniem sądu będzie potwierdzenie tożsamości Zakajewa oraz warunków jego zwolnienia za kaucją. Została ona wpłacona przez słynną aktorkę Vanessę Redgrave, znanej także ze swojej działalności na rzecz obrony praw człowieka w Czeczenii.

Nieoficjalnie mówi się, że brytyjskie MSW ma już dokumenty potrzebne do rozpatrzenia rosyjskiego wniosku o ekstradycję czeczeńskiego polityka. Mają one potwierdzać rzekome przestępstwa Zakajewa, a szczególnie jego domniemany związek z czeczeńskim terroryzmem.

Zakajewa aresztowano ponad miesiąc temu w Kopenhadze. Władze duńskie odrzuciły jednak oficjalny wniosek Moskwy o ekstradycję czeczeńskiego wysłannika.

Prezydent Maschadow uczynił go swym emisariuszem do spraw rozmów z Kremlem jeszcze w ubiegłym roku. Po październikowym ataku terrorystycznym na moskiewski teatr na Dubrowce władze w Moskwie nie chcą słyszeć o jakichkolwiek negocjacjach z Czeczenami.

13:20