3 tys. złotych mandatu dostała kobieta, która wjechała na przejazd kolejowy w Młodowie w Małopolsce mimo opuszczających się zapór. To i tak niewielkie konsekwencje biorąc pod uwagę, że kobieta wjechała przed nadjeżdżający pociąg z czwórka swoich dzieci w samochodzie.

27 stycznia ok. godziny 14:30 policjanci z Piwnicznej Zdroju otrzymali zgłoszenie, że samochód uszkodził szlaban na przejeździe kolejowym w Młodowie. Po dotarciu patrolu na miejsce, okazało się, że sprawczynią jest 46-letnia mieszkanka gminy Podegrodzie kierująca samochodem osobowym marki acura - informuje rzecznik nowosądeckiej Policji Aneta Izworska. 

Kobieta w pojeździe wiozła… czwórkę swoich dzieci. W trakcie prowadzonych czynności ustalono, że 46-latka, chcąc zdążyć przejechać na drugą stronę przed pociągiem, zignorowała podstawowe zasady bezpieczeństwa i wjechała na przejazd mimo tego, że opuszczały się już zapory. W efekcie kobieta doprowadziła do wyrwania zaczepów szlabanu oraz uszkodzenia swojej acury.

Za nieodpowiedzialne zachowanie, wjazd za szlaban i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa, 46-latka została ukarana mandatem w wysokości 3 tys. złotych, a na jej konto trafiło 6 punktów karnych. Policjanci zatrzymali również dowód rejestracyjny jej pojazdu. 

Na szczęście tym razem nikt nie ucierpiał. Policja apeluje, by wjeżdżając na przejazd kolejowy zachować szczególną ostrożność. 

Do podobnego zdarzenia doszło 16 stycznia br. na przejeździe kolejowym w miejscowości Wierchomla Wielka - informują i ostrzegają sądeccy policjanci.

Funkcjonariusze przypominają też, że każdego roku w Polsce na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do około 200 wypadków i kolizji. 

7 zasad ratujących życie:

  1. Żółta naklejka PLK - Naklejka jest umieszczona na tylnej części krzyża św. Andrzeja lub na napędzie rogatkowym. Na każdej z nich znajduje się indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. W przypadku unieruchomienia pojazdu na torach, kierowca dzwoni na numer alarmowy 112, zgłasza zagrożenie i podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. Operator 112 dzwoni do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ekspozytura wydaje polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów.
  2. Sygnalizator z migającymi światłami zakazuje wjazdu na przejazd! Zaczekaj, aż zgaśnie czerwone światło sygnalizatora. Otwierające się rogatki mogą ponownie się zamknąć, gdy kolejny pociąg najedzie na czujnik.
  3. Nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli nie możesz kontynuować jazdy!
  4. Wyłam rogatkę w przypadku utknięcia na przejeździe.
  5. Poczekaj, aż pociąg odjedzie na bezpieczną odległość! Zaczekaj, abyś mógł sprawdzić, czy po innym torze nie nadjeżdża kolejny pociąg.
  6. Zawsze pamiętaj o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności! Pociąg ma zawsze pierwszeństwo.
  7. Przed każdym przejazdem, nawet tym z rogatkami, należy zwolnić lub zatrzymać się i upewnić, że nie nadjeżdża pociąg!