Wigilia w tym roku wypada w niedzielę, kiedy katolicy mają obowiązek uczestniczyć w Mszy świętej. W polskich kościołach tego dnia o północy jest sprawowana tradycyjna „pasterka”. Czy wystarczy iść na Mszę Świętą o północy, żeby spełnić niedzielny obowiązek?

Wigilia w tym roku wypada w niedzielę, kiedy katolicy mają obowiązek uczestniczyć w Mszy świętej. W polskich kościołach tego dnia o północy jest sprawowana tradycyjna „pasterka”. Czy  wystarczy iść na Mszę Świętą o północy, żeby spełnić niedzielny obowiązek?
Zdjęcie ilustracyjne /Maciej Kulczyński /PAP

Nie wystarczy iść na pasterkę, żeby spełnić niedzielny obowiązek obecności w kościele. Najbliższa niedziela jest czwartą niedzielą Adwentu, czyli okresu oczekiwania na Boże Narodzenie. Czytania i wszystkie formularze, według których będą odprawiane Msze Święte w niedzielę, będą pochodzić jeszcze z okresu Adwentu.

Razem z nadejściem północy zmieni się okres liturgiczny w kościele. Msza nazywana "pasterką" będzie odprawiana już według porządku Bożego Narodzenia i to niezależnie, o której godzinie się rozpocznie. Przykładowo, jeśli górnicy w Wieliczce w tradycyjnej pasterce pod ziemią będą uczestniczyć w niedzielę rano, to i tak będzie ona zaliczana już do okresu Bożego Narodzenia.

Trzeba też pamiętać, że w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia dla katolików obecność w kościele jest obowiązkowa. Dla tych, którzy będą na wieczornej pasterce, ten obowiązek będzie spełniony.

W drugi dzień świąt nie ma obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej.

Ciekawą sprawą jest też post w wigilię. Nie wynika on z nakazu kościelnego, ale z tradycji, dlatego według przepisów kościelnych nie jest on obowiązkowy. 

(ag)