Do 31 października został wydłużony czas na składanie przez rolników wniosków o rekompensaty związane z suszą. Początkowo termin miał upłynąć 29 września. W niektórych gminach nie policzono strat.

Do 31 października został wydłużony czas  na składanie przez rolników wniosków o rekompensaty związane z suszą. Początkowo termin miał upłynąć 29 września. W niektórych gminach nie policzono strat.
Zdjęcie ilustracyjne /Krzysztof Kot /RMF24

Wydłużamy ten czas ze względu na to, że z wielu gmin nie spłynęły jeszcze wszystkie analizy dotyczące strat z powodu suszy - oświadczył premier \Mateusz Morawiecki.  Szef rządu zapewnił jednocześnie, że pieniądze na rekompensaty są zarezerwowane, a pierwsze transze zostały już wypłacone.

Dzięki "uszczelnieniu systemu podatkowego i wygrywaniu walki z mafiami VAT-owskimi" rząd ma 1,5 mld zł na ten cel - mówił Morawiecki, dodając, że rolnicze straty w związku z suszą "są dotkliwe i chcemy je skompensować chociaż w części".

ARiMR przyjmuje wnioski od rolników najbardziej poszkodowanych (co najmniej 70 proc. strat) od 14 września. Pierwotnie termin zakończenia ich przyjmowania wyznaczono na 29 września br., ale minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zdecydował o jego wydłużeniu do 31 października, ponieważ jak określił "nie wszyscy rolnicy będą mogli dostarczyć protokoły w wyznaczonym terminie".

(mch)