Wiceminister infrastruktury Radosław Stępień wyruszył rano na 180-kilometrową wycieczkę rowerową: ze Strykowa do miejscowości Kamieńsk w Łódzkiem i z powrotem. Przejazd w obie strony ma mu zająć ok. 10 godzin. W ten sposób Stępień chce wypełnić zobowiązanie sprzed kilku miesięcy. Zapowiedział, że jeżeli odcinek autostrady A1 ze Strykowa do Pyrzowic nie powstanie do EURO 2012, to pokona tę trasę na rowerze.

Stępień wyruszył o godz. 6 rano ze Strykowa pod Łodzią. Jest ubrany w odblaskową kamizelkę. Ma do dyspozycji trzy rowery, gdyby któryś popsuł się na trasie. Towarzyszą mu znajomi w samochodzie, który ma go ubezpieczać. Wiceminister ma do pokonania 90 km do miejscowości Kamieńsk k. Bełchatowa, po czym wróci do Strykowa. Będzie jechał głównie bocznymi drogami m.in. przez Nowosolną, Piotrków Tryb. i Bełchatów m.in. równolegle do krajowej "jedynki", bo rowerem tą trasą nie może jechać ze względów bezpieczeństwa.

Liczy, że przejechanie łącznie 180 km zajmie mu ok. 10-10,5 godziny. W rozmowie z dziennikarzami przyznał, że treningowo wcześniej pokonał już tę trasę. Według niego nie jest to "bułka z masłem, ale bardzo duży wysiłek".

Przyznał, że najważniejszy był dystans, bo chce wywiązać się ze zobowiązania, ale chce też przy okazji promować zdrowy styl życia i jazdę rowerem.

Koncesja na budowę odcinka A1 ze Strykowa do Pyrzowic wygasła w styczniu, kiedy konsorcjum Autostrada Południe nie zapewniło finansowania dla inwestycji. Podjęto wówczas decyzję, że droga będzie budowana w systemie tradycyjnym, ze środków budżetowych. Koszt budowy szacowano na 7,5 mld zł.

Początkowo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała, że jest szansa, by droga była gotowa na mistrzostwa. Później jednak okazało się, że projekt zawiera błędy, więc go odrzucono. Dyrekcja ogłosiła przetarg na budowę odcinka Stryków-Tuszyn w kwietniu. Przetarg na dokumentację projektową odcinka z Tuszyna do Pyrzowic GDDKiA ogłosiła w lipcu. Według resortu infrastruktury odcinek zostanie oddany do użytku już po 2012 r.

Autostrada A1 ma połączyć Trójmiasto z Górnym Śląskiem. W Strykowie na północ od Łodzi, przetnie autostradę A2, natomiast w Gliwicach - A4. Autostrada kończyć się będzie na przejściu granicznym w Gorzyczkach. Całkowita długość autostrady A1 wynosić ma 568 km.(