Od piątku do niedzieli w wypadkach drogowych zginęło 21 osób zginęło, a 247 zostało rannych. Funkcjonariusze apelują o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych. A pogoda wyjątkowo nie sprzyja dziś podróży. Jest bardzo ślisko.

W czasie weekendu doszło do 204 wypadków, policjanci zatrzymali 628 nietrzeźwych kierowców. Odnaleziono osiem wychłodzonych osób  - poinformował Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

W tej chwili w wielu miejscach kraju występują trudne warunki drogowe, pada marznący deszcz, tworzy się gołoledź. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy, że w takich warunkach podróż może trwać dłużej niż zwykle, dlatego trzeba ją odpowiednio zaplanować i wyjechać wcześniej - powiedział Hajdas.

Policjanci zapowiadają, że w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku będą sprawdzać prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, stan ich trzeźwości oraz stan techniczny samochodów. Po drogach mają jeździć radiowozy oznakowane i nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.

Deszczowo. Na drogach będzie ślisko

Meteorolodzy zapowiadają na dziś opady deszczu, na wschodzie deszczu ze śniegiem lub marznącego deszczu powodującego gołoledź. Na termometrach od 0 st. C na północnym wschodzie do 7 st. C na południowym zachodzie. Jutro także pochmurno, choć od czasu do czasu pokaże się słońce - najwięcej przejaśnień na południu Polski. Miejscami, zwłaszcza na północy i zachodzie opady deszczu. Temperatura maksymalna od 1 st. C na północnym wschodzie do 7 st. C, 9 st. C na południowym zachodzie i na Pogórzu Karpackim.

Kierowco, przygotuj się do drogi

Policjanci apelują o bezpieczną jazdę. Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Dobrze jest wymienić opony na zimowe, bowiem te mają większą przyczepność, kiedy temperatury spadają poniżej zera i kiedy na jezdni leży śnieg. Trzeba też sprawdzić poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne też jest, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne, dobrze jest mieć w zapasie żarówki.

Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks.  Policja zapowiada, że dla nietrzeźwych kierowców nie będzie żadnej taryfy ulgowej.

Pokonując długie dystanse, dobrze jest robić postoje - wyjść  z samochodu, rozprostować nogi, zaczerpnąć świeżego powietrza lub napić się kawy. Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny być przewożone w specjalnych fotelikach.

Osoby poruszające się pieszo poboczem, powinny mieć przy sobie odblask - może to być kamizelka, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka.