W niedzielę na południu i wschodzie kraju niespokojna i burzowa aura. Lokalnie może spaść grad. Jutro zagrzmi już w całej Polsce. Temperatura wciąż bardzo wysoka - na termometrach zobaczymy do 29 stopni Celsjusza. Zmiana pogody w czwartek - będzie sporo chłodniej.

Polska jest w obszarze podwyższonego ciśnienia, w zasięgu ułożonego południkowo nad centralną i wschodnią częścią kraju, falującego frontu atmosferycznego. Na wschód od granicy frontu zalegać będzie jeszcze powietrze pochodzenia zwrotnikowego, na zachód - chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1003 hPa i będzie powoli rosło.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane. Na północy i zachodzie spokojnie i dość pogodnie. Na południu, na wschodzie, a także na Mazowszu i w województwie łódzkim burzowo. Lokalnie grad. W czasie burz może spaść do 40 mm deszczu.

Temperatura maksymalna od 21 stopni nad morzem, 22 w Katowicach, 24-25 kresek na Warmii i Mazurach, na zachodzie i południu do 27-28 stopni Celsjusza na zachodzie Polski.

Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny lub północno-zachodni. W rejonach burz porywy wiatru do 75 km/h.

W nocy z niedzieli na poniedziałek na północnym zachodzie zachmurzenie umiarkowane i bez opadów. W pozostałych regionach zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu, miejscami burze, w których może spaść do 20 mm deszczu.

W dolinach sudeckich i na Pomorzu miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 9-13 st. C w północno-zachodniej połowie do 12-16 st. C w pozostałych regionach. Wiatr we wschodniej połowie słaby z kierunków wschodnich, w zachodniej słaby i umiarkowany z kierunków północnych. W rejonach burz porywy wiatru do 65 km/h.

W poniedziałek burzowo  prawie w całej Polsce. Spokojnie tylko w województwie zachodniopomorskim i lubuskim.

W czasie burz może spaść miejscami do 20 mm deszczu. Lokalnie grad. Temperatura maksymalna od 21 stopni na Pomorzu, 24-25 na zachodzie, 26-27 kresek w centrum i na południu do 28-29 st. Celsjusza na zachodzie - najcieplej na Podlasiu i na Podkarpaciu.

Wiatr słaby i umiarkowany, na Pomorzu i wybrzeżu okresami dość silny z kierunków wschodnich. W rejonach burz porywy wiatru do 65 km/h.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane. Burze prognozujemy w całej Polsce. Lokalnie gwałtowne z gradem. Temperatura maksymalna od 20 stopni w Gdańsku, 23 w Szczecinie, 25-26 na południu kraju, 27-28 na zachodzie, na Warmii i Mazurach i na Lubelszczyźnie do 29 kresek na Mazowszu i Podlasiu.

W środę nadal będzie grzmiało. Bez burz tylko na Pomorzu i na Warmii i Mazurach. W tych województwach niebo będzie błękitne. W pozostałych zachmurzenie duże. Nieznacznie się ochłodzi. Na termometrach zobaczymy od 19 stopni nad morzem, 20 w Bydgoszczy i Szczecinie, 21 na Mazowszu, 22 st. na Warmii i Mazurach, w Wielkopolsce i w woj. lubuskim, 23-24 st. C. na wschodzie kraju, do 25-26 na południu.

W czwartek zmiana pogody. Wreszcie spokojnie - bez burz i deszczu, ale też znacznie chłodniej. W całej Polsce zachmurzenie umiarkowane. Na termometrach zobaczymy od 13 stopni nad morzem, 15 na Warmii i Mazurach, 16-17 na wschodzie, południu i w centrum, do 18-19 stopni na zachodzie.

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca!

(jad)