"Im więcej nam zabieracie, tym mniej mamy do stracenia", "Uwaga! Tu obywatele" - m.in. takie hasła można było usłyszeć z ust protestujących przed gmachem Sejmu w Warszawie. Zorganizowano tam przeciwko publikacji dzisiejszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny przepis pozwalający działać Rzecznikowi Praw Obywatelskich po zakończeniu kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę. Wyrok oznacza, że trzy miesiące po jego uprawomocnieniu urząd ma opuścić sprawujący go do tej pory Adam Bodnar.

Co ważne, Sejm podczas wieczornego głosowania powołał na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich posła Bartłomieja Wróblewskiego - kandydata, który był wspierany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Wybór ten jednak musi jeszcze zaakceptować Senat.

Przeciwko publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw protestowało przed Sejmem kilkadziesiąt osób. Manifestujący podkreślali, że demonstracja była spontaniczna i to efekt dzisiejszych wydarzeń w trybunale. 

Musimy tu być. Nie możemy siedzieć w domu i pozwolić, żeby to się działo w ciszy - powiedziała dziennikarzowi RMF FM Michałowi Dobrołowiczowi jedna z manifestantek.

Zostaliśmy całkowicie już pozbawienie opieki rzecznika naszych praw. Przyszliśmy tutaj, by powiedzieć, że będziemy się bronić i nie godzimy się na to - dodała inna kobieta, która również pojawiła się na demonstracji. 

Protestujący manifestowali przed Sejmem do późnego wieczora. Na ulicy Wiejskiej, gdzie mieści się gmach izby niżej, z jednej strony odbywała się manifestacja, a z drugiej znajdowało się kilkudziesięciu policjantów. 

Z głośników ustawionych na policyjnych samochodach słychać było komunikaty z prośbami, aby zakończyć protest. 

Manifestujący krzyczeli natomiast w odpowiedzi: "Solidarność naszą bronią". Demonstranci krzyczą też "Uwaga! Tu obywatele". 

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.Opracowanie: