Zakopiańska policja przyjęła już trzy zgłoszenia o sylwestrowych oszustwach. Stróże prawa nie mają jednak wątpliwości, że takich przypadków jest znacznie więcej. Scenariusz oszustw jest zawsze podobny. W internecie pojawiają się oferty atrakcyjnego spędzenia Sylwestra pod Tatrami.

W ogłoszeniu w internecie zamieszczony jest tylko numer telefonu komórkowego. Po skontaktowaniu się z osobą używającą tego numeru, chętni na powitanie nowego roku pod Giewontem, otrzymywali numer konta bankowego i wpłacali zaliczkę. Zazwyczaj w wysokości 50 procent należności za cały pobyt. Niestety po sprawdzeniu na miejscu okazało się, że nikt o właścicielu konta, ani o zaliczce nie słyszał. Tę informację dostaliśmy od Was na "Gorącą linię RMF FM".

Nasza słuchaczka wpadła na pomysł, żeby obejrzeć wynajęty na Sylwestra przez internet apartament. Pod wskazanym adresem czekało ją rozczarowanie. Nikt nic nie wiedział o jej rezerwacji. Na Sylwestra zostanie więc na lodzie, i to dosłownie. W podobnej sytuacji może być znacznie więcej osób - nie ma wątpliwości rzecznik zakopiańskiej policji Kazimierz Pietruch. Codziennie odbieramy po kilka telefonów z całej Polski z pytaniami w tej sprawie. Niewiele z nich jednak zdecydowało się złożyć formalne zawiadomienia - tłumaczy.

Wiele osób może sobie nie zdawać sprawy z tego, że zostało oszukanych. Boleśnie przekonają się o tym dopiero, kiedy zamiast w wynajętym apartamencie, będą musieli spędzić sylwestrową noc na ulicy. Ściganie takich internetowych oszustów jest niestety żmudne i długotrwałe. Chroni ich tajemnica bankowa i ochrona danych osobowych, o których zniesienie musi występować prokuratura. Mimo to, w poprzednich latach udawało się ustalić i ukarać sylwestrowych oszustów.

Policja radzi, by sprawdzać oferujących sylwestrowe noclegi w bazie kwaterodawców, która znajduje się w zakopiańskim urzędzie miasta. Zaniepokoić powinien brak w ogłoszeniu numeru telefonu stacjonarnego, który może wskazywać, gdzie znajduje się obiekt, w którym oferowane są noclegi. Warto też pamiętać, że kierunkowy numer do Zakopanego to 018, a większość numerów miejscowych zaczyna się od cyfry 20.

W każdej chwili możesz wysłać nam informację, zdjęcia lub film na Gorącą Linię RMF FM.

1. Wyślij informację SMS-em lub zdjęcia MMS-em na numer Gorącej Linii:


600 700 800

2. Możesz też wysłać zdjęcia i filmy e-mailem:


fakty@rmf.fm

3. Możesz skorzystać ze specjalnego formularza.