Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców południowej i wschodniej Polski przed burzami z gradem. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla 10 województw. Sprawdź, gdzie teraz jest burza.

Alerty obowiązują w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, a także w części mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Burzom z gradem towarzyszyć mogą opady deszczu do ponad 30 mm i porywisty wiatr osiągający nawet 99 km/h.

W nocy IMGW podało, że burze występują na wschodzie woj. wielkopolskiego, w woj. kujawsko-pomorskim i powoli wkraczają na północne Mazowsze i południe Warmii.

Sprawdź, gdzie jest burza!

Aktualne ostrzeżenia IMGW

W woj. śląskim w niektórych częściach regionu silne podmuchy wiatru już dały się we znaki. Jak informował reporter RMF FM Marcin Buczek, przed 9 rano na południu  województwa w trzech miejscach nie było prądu. Prąd nie docierał wtedy do prawie 1,5 tys. odbiorców. Te miejsca to Wilamowice, gdzie energii nie było w ponad 600 domach, Jastrzębie Zdrój, gdzie ta liczba było tylko nieznacznie niższa oraz w Pawłowicach, gdzie prądu nie było w blisko 300 gospodarstwach.

Od północy do 9 rano strażacy w Śląskiem wyjeżdżali do akcji związanych z pogodą ponad 20 razy. Głównie wzywano ich do usuwania powalonych przez wiatr drzew, zerwanych konarów oraz uszkodzonych przewodów.