Unia Europejska i NATO wyrazili zadowolenie z rezultatów wyborów parlamentarnych na Słowacji. Choć w wyborach ugrupowanie byłego autorytarnego premiera Vladimira Mecziara dostało najwięcej głosów, to z HZDS nikt nie chce współpracować. Rząd prawdopodobnie utworzy obecny premier centroprawicowego rządu.

Komisja Europejska oczekuje utworzenia takiego rządu, który kontynuować będzie reformy i wprowadzi kraj do Unii Europejskiej - powiedział rzecznik prasowy Komisji, Jean-Christoph Filori.

Oficjalne stanowisko NATO na temat wyborów na Słowacji będzie znane po utworzeniu nowego rządu. Prywatnie politycy NATO wyrażają zadowolenie, że wyniki wyborów są lepsze niż rezultaty wynikające z wcześniejszych sondaży. Zachód ostrzegał wcześniej, że jeśli wybory wygra wysoko ugrupowanie Vladimira Mecziara, to Słowacja nie ma co liczyć na wstąpienie do UE i NATO.

Premierem pozostanie prawdopodobnie dotychczasowy szef rządu, Mikulas Dzurinda. Jego partia, Słowacka Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, stawia to jako warunek wejścia do przyszłego rządu.

03:40