Funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki zatrzymali troje obywateli Turcji, którzy usiłowali przekroczyć granicę na podstawie fałszywych, niemieckich kart pobytu.

Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor, cudzoziemcy zgłosili się do odprawy na wjazd z Ukrainy do Polski na drogowym przejściu granicznym w Medyce.

Funkcjonariusz kontrolujący dokumenty przedstawione przez troje obywateli Turcji - małżeństwo w wieku 24 i 21 lat oraz ich znajomego 21-latka, zakwestionował autentyczność dokumentów wydanych, rzekomo przez władze Niemiec. Były to karty uprawniające cudzoziemców do pobytu oraz pracy na terytorium tego kraju - dodała.

Potwierdzenie, że dokumenty przedstawione przez Turków są fałszywe, SG uzyskała po wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu do badania dokumentów.

Jak zaznaczyła mjr Pikor, Turcy usłyszeli zarzuty dotyczące posłużenia się fałszywymi dokumentami oraz usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy. Przyznali się do zarzucanych czynów i dobrowolnie poddali karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. W trakcie rozmowy z mundurowymi przyznali, że fałszywki kupili, będąc jeszcze na terytorium Turcji. Zapłacili za nie od 500 do 3 tys. euro. Na ich podstawie chcieli osiedlić się z Niemczech - podkreśliła.

Straż Graniczna wydała im decyzję o odmowie wjazdu i zawróciła na Ukrainę.

Od początku 2021 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG ujawnili już blisko 2,7 tys. fałszywych dokumentów. Wśród nich było 17 sfałszowanych kart pobytu wydanych rzekomo przez władze państw UE.