"Czarno się zrobiło, huk, na dworze wszystko latało. Później obraz jak po wojnie" - tak mieszkaniec Zawałów w Kujawsko-Pomorskiem opisuje żywioł, który w niedzielę spustoszył wieś. Przez Zawały i kilka innych miejscowości w gminie Obrowo przeszła trąba powietrzna. Uszkodziła blisko 60 budynków. Jutro najbardziej poszkodowani przez nawałnicę mieszkańcy mają dostać po 6 tysięcy złotych zasiłku na najpilniejsze potrzeby.

Najmocniej z powodu żywiołu ucierpiały cztery miejscowości: Zawały, Dobrzejewice, Łążyn i Łążynek. Nawałnica, która przeszła przez te miejscowości, uszkodziła 34 domy mieszkalne i 25 budynków gospodarczych - poinformował kpt. Arkadiusz Piętak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu. Jak dodał, "mieszkańcy, których budynki uległy zniszczeniu, minioną noc spędzili u rodzin, sąsiadów lub w przygotowanych przez lokalne władze obiektach".

Spustoszenia. Lasy powycinało, dachy pozrywało. Tu taki mały sklepik był... - mówił reporterowi RMF FM Kubie Kałudze jeden z mieszkańców Zawał. Ze sklepu zostały tylko dwie lodówki. Nikt nie wie, dokąd trąba porwała blaszaną konstrukcję budynku.

Rozmówcy naszego dziennikarza zgodnie podkreślają, że potężna burza rozpętała się dosłownie w kilka sekund. Czarno się zrobiło w domu, huk, nic nie było widać, na dworze wszystko latało. Później obraz jak po wojnie - opisywał jeden z mieszkańców.

Tragedia. Ludzie się dorabiają całe życie ciężko, a... Nie wiem, jak to będzie dalej. Żeby gorzej nie było - podkreślał ktoś inny.

Tego "gorzej" mieszkańcy Zawał bardzo się boją - że żywioł uderzy znowu, zanim zdążą zabezpieczyć swoje domy.

Będzie pilna pomoc

Najbardziej poszkodowani mieszkańcy mogą liczyć na pilne wsparcie finansowe. Na początek dostaną bezzwrotne zasiłki w wysokości 6 tysięcy złotych. Po oszacowaniu strat mają otrzymać również pieniądze na naprawienie szkód - chodzi o kwoty do 20 tysięcy złotych w zależności od tego, jak duże okażą się zniszczenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Nawałnice nad Polską: W Lubuskiem zginęła kobieta. Kilkaset tysięcy domów bez prądu

Nawałnice nad Polską: Wasze filmy i zdjęcia!

Tak sunie nawałnica... [ZDJĘCIA]