W Tatrach zmalało zagrożenie lawinowe z trzeciego do drugiego stopnia, jednak warunki turystyczne są nadal ekstremalnie trudne - ostrzega Tatrzański Park Narodowy. W kolejnych dniach przewidywane są intensywne opady śniegu.

"Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są ekstremalnie trudne. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana w zależności od wysokości i wystawy. Szlaki zasypane są grubą warstwą świeżego śniegu - powyżej górnej granicy lasu są one nieprzetarte i nie widać ich przebiegu" – czytamy w komunikacie turystycznym przygotowanym przez TPN.

Wiejący w Tatrach silny wiatr utworzył miejscami bardzo głębokie zaspy sięgające nawet kilku metrów. Na graniach z kolei śnieg miejscami jest wywiany do oblodzonego podłoża.

Niezbędne doświadczenie i odpowiedni sprzęt

Poruszanie się w takich warunkach w wyższych partiach Tatr wymaga bardzo dużego doświadczenia i posiadania odpowiedniego sprzętu takiego jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim – informują służby Parku.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również pojawiła się warstwa świeżego śniegu, która w najbardziej uczęszczanych dolinach jest już ubita. Miejscami może być ślisko, dlatego planując wycieczki w tatrzańskie doliny, warto mieć ze sobą raczki antypoślizgowe oraz kijki.