Wiemy, które propozycje górników odrzucił rząd. Chodzi między innymi o kwestię zmiany zasad pomocy publicznej dla polskiego sektora węgla kamiennego. To jeden z punktów zaproponowanych przez związkowców w sprawie przyszłości Kompanii Węglowej.

Związkowcy występowali jeszcze o gwarancje dla czterech kopalń. Zakłady miałaby przejąć spółka restrukturyzacji i zagwarantować przeprowadzenie programów naprawczych. W czasie trwania tego programu pracownicy dołowi oraz zakładów przeróbczych mieliby pełną gwarancję zatrudnienia.

Po zakończeniu procesu naprawczego spółka miałaby sprzedać kopalnie inwestorom z rynku paliwowo-energetycznego. A pracownicy tych kopalń - co bardzo ważne - mieliby zostać przejęci przez spółkę restrukturyzacji na te same stanowiska i z takim samym wynagrodzeniem jak dotychczas.

Związkowcy przygotują kolejną propozycję dla rządu

Prawdopodobnie w środę górniczy sztab protestacyjny opracuje kolejną propozycję porozumienia, którą przekaże rządowi. Taką informację przekazali liderzy działających w górnictwie central związkowych.

Według związkowców - w 12 kopalniach pod ziemią - protestuje ponad 2,2 tys. osób, sprzeciwiających się rządowemu planowi naprawczemu dla Kompanii Węglowej (KW). Zakłada on wygaszenie czterech kopalń. Rozmowy premier Ewy Kopacz z przedstawicielami górników przerwano nad ranem bez zawarcia porozumienia.

W dalszym ciągu jesteśmy otwarci na kontynuację rozmów, tylko że nie może być jedynym warunkiem to, co zostało wczoraj przedstawione i powiedziane przez panią premier, że propozycja rządowa jest jedyną propozycją na dzisiaj do akceptacji - oświadczył szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Walczymy nie o przywileje górnicze, ale o co najmniej 30 tys. miejsc pracy, z którymi związana jest likwidacja tych czterech kopalń - skomentował przewodniczący Sierpnia'80 Bogusław Ziętek. Związkowcy chcą, by negocjacje w dalszym ciągu toczyły się w Katowicach.

Rządowy plan naprawczy dla KW, który wywołał na Śląsku falę protestów, zakłada sprzedaż nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce celowej 9 z 14 kopalń Kompanii. Z pozostałych jedną ma kupić Węglokoks (Piekary), a kolejne cztery mają być przekazane Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Chodzi o Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Pokój i Brzeszcze.