W 18 miastach województwa śląskiego na przełomie sierpnia i września pojawi się 6 tys. rowerów i ponad 700 wypożyczalni. W ramach tzw. Metropolitalnego Roweru Miejskiego każdy przez 20 minut będzie mógł jeździć za darmo. Program na razie jest objęty tajemnicą.

We wspomnianych 18 największych śląskich miastach, co pół kilometra będzie znajdować się zasilana energią słoneczną stacja rowerowa. Jak mówi przewodniczący górnośląskiego związku metropolitalnego, pierwsze 20 minut wypożyczenia nic nas nie kosztuje, a "taryfikator, który potem się włącza, też nie jest przerażający".

Według informacji reportera RMF FM, cennik zakłada 2 zł opłaty za przejechaną godzinę. Pomysł już spodobał się rowerzystom. Wypali pod warunkiem, że centrum nie będzie za bardzo rozkopane. Szybciej, wygodniej ,szczególnie wiosną, latem, kiedy pogoda sprzyja - cieszą się.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem rowery i wypożyczalnie pojawią się na Śląsku na przełomie sierpnia i września. Jak ustalił nasz reporter, gminy wydadzą na to 150 mln złotych. Pieniądze mają się jednak zwrócić, bo tylne koło każdego z 6 tys. rowerów będzie wykorzystywane jako powierzchnia reklamowa.