Wrocławski sąd przyznał rację funduszowi MCI Management - akcjonariuszowi firmy komputerowej JTT. Wskutek wyroku Skarb Państwa będzie musiał wypłacić firmie 38,5 miliona złotych odszkodowania i odsetki za błędy urzędników podatkowych. Państwo już zapowiada apelację.

Zobacz również:

To jednak dopiero pierwsza wygrana bitwa. Przedstawiciel Skarbu Państwa twierdzi, że sprawa i tak zakończy się przed Sądem Najwyższym: Tu jest zbyt dużo wątpliwości jeszcze do wyjaśnienia. Zarówno od strony prawnej jak i samej wysokości szkody.

Z kolei przedstawiciele MCI Management ogłaszają dziś zwycięstwo i mówią, że od dzisiaj urzędnicy skarbowi powinni się dwa razy dobrze zastanowić, zanim ukarzą jakąś firmę finansowo: Urząd Skarbwy - zanim zdecyduje się skorzystać ze środków prawnych, jakim jest blokada środków finansowych - powinien rozważyć, czy zajęcie kwoty np. 10 milionów nie doprowadzi do upadłości podatnika.

W 2006 roku fiskus nakazał firmie zapłacenie ok. 10 mln zł podatku VAT od komputerów, zakupionych przez resort edukacji dla szkół. Po kilkuletnim procesie NSA przyznał rację firmie JTT, ale ta zdążyła już zbankrutować.