"Postać gen. Wojciecha Jaruzelskiego jest postacią tragiczną i będzie budziła wątpliwości przynajmniej przez sto lat, a może nawet więcej. Okres stanu wojennego oraz lata 50., 60. i 70., w których działał gen. Jaruzelski, był czasem tragicznym dla Polski" - powiedział kardynał Kazimierz Nycz.

Zobacz również:

Jego zdaniem, dyskusje wokół osoby Jaruzelskiego należy zostawić na czas po pogrzebie. Dzień między śmiercią a pogrzebem nie jest czasem dobrym na taką dyskusję. Dyskusja na pewno będzie się toczyć, nie tylko wśród historyków. Może wiele rzeczy się wyjaśni, kiedy pootwierają się wszelkie światowe archiwa, także w Moskwie, to wówczas będziemy jeszcze więcej wiedzieć, na czym tragiczność tej postaci polegała - dodaje kardynał Nycz.

Byłoby najgorszą rzeczą, gdybyśmy pogłębili i tak istniejące podziały. Dwa dni, które zostały do pogrzebu, spędźmy na modlitwie. W ten sposób powinniśmy towarzyszyć rodzinie i samemu zmarłemu. W tym czasie należy się modlić za każdego zmarłego, także za gen. Jaruzelskiego, czy to się nam podoba, czy nie, bo za niego Pan Jezus także umarł na krzyżu. Teraz należy okazać współczucie rodzinie generała - powiedział duchowny.

Tusk: Nie róbmy z pogrzebów narodowych debat

Głos w sprawie pogrzebu generała Jaruzelskiego zabrał też premier. Można by powiedzieć do wielu polityków, ale także komentatorów: "ciszej nad tą trumną" - powiedział Donald Tusk. Dobrze byłoby, gdybyśmy z pogrzebów nie robili narodowych debat - dodał.

Premier był też pytany, czy podjął decyzję w sprawie nadania statusu państwowego pogrzebowi gen. Jaruzelskiemu i czy kancelaria premiera będzie współfinansować pochówek.

W przeciwieństwie do państwa nie przeżywam jakichś nadzwyczajnych emocji i nie będę się angażował w tę ogólnonarodową dyskusję, gdzie, jak i kiedy pochować generała Jaruzelskiego. Uważam, że także ze względu na szacunek dla zmarłego, niezależnie co się o nim myśli, dobrze byłoby, gdybyśmy z pogrzebów nie robili jakichś narodowych debat - powiedział Tusk. Dodał, że przy tej okazji "różni politycy mogą wypowiedzieć swoje nie zawsze przemyślane sądy na temat historii, generała Jaruzelskiego i samych uroczystości pogrzebowych".

Wydaje się, że niestety za każdym razem, kiedy pojawia się taka sytuacja, jakże aktualne staje się powiedzenie sprzed (...) jeszcze z drugiej RP:+ciszej nad tą trumną+ i wydaje się, że to jest kolejny moment, gdzie można by powiedzieć do wielu polityków, ale także komentatorów: ciszej nad tą trumną. To nie jest chyba najlepszy pretekst, żeby ogłaszać wszem i wobec, światu swoje poglądy na wszystko - twierdzi premier.

We wtorek, w Brukseli Donald Tusk powiedział, że nie wybiera się na pogrzeb, ale "akceptuje decyzję ministra obrony i to, że gen. Jaruzelski będzie pochowany na Powązkach Wojskowych".

Gen. Jaruzelski będzie pochowany w piątek w kwaterze I Armii Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

(ug)