Rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik wydał oświadczenie mające odnieść się do logo Marszu Niepodległości 2019, na którym widnieje zaciśnięta pięść, trzymająca różaniec. Nie znalazło się w nim jednak jednoznaczne stanowisko w sprawie użycia katolickiego symbolu. Ks. Rytel-Andranik w rozmowie z Onetem nie chciał określić, czy Episkopat potępia logo Marszu Niepodległości.

Logo tegorocznego Marszu Niepodległości wzbudziło liczne kontrowersje. Jego krytycy zwracają uwagę, że widniejąca na nim zaciśnięta pięść jest symbolem rasistowskiej ideologii tzw. białej siły i połączenie jej z różańcem jest nadużyciem religijnego symbolu, a nawet jego profanacją.

W wydanym oświadczeniu rzecznik Konferencji Episkopatu Polski nie pochwalił ani nie potępił użycia różańca w logo Marszu Niepodległości.

"To modlitwa dla każdego. Na różańcu modlą się ludzie różnych kultur i narodów na wszystkich kontynentach" - napisał ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik KEP zaznaczył też, że św. Jan Paweł II zwracał uwagę na to, że modlitwa różańcowa rodzi pokój w naszych sercach i w konsekwencji między ludźmi.

Ks. Rytel-Andrianik napisał też, że tradycyjnie w październiku wierni modlą się na nabożeństwach różańcowych. "Niech nasza modlitwa przyniesie jak najlepsze owoce. Módlmy się o pokój na całym świecie, w intencji naszej ojczyzny i nas samych" - zaapelował rzecznik.

Chcąc poznać konkretne stanowisko Episkopatu, redakcja portalu Onet skontaktowała się z ks. Rytel-Andrianikiem. W rozmowie z Onetem nie chciał jednak powiedzieć, czy Episkopat potępia użycie różańca w logo Marszu Niepodległości. Jest to głos w dyskusji - powiedział ks. Rytel-Andrianik.