Rosja prawdopodobnie zgodzi się na nową rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której zapisane będą warunki powrotu do Iraku inspektorów rozbrojeniowych - powiedział prezydent Władimir Putin po spotkaniu z brytyjskim premierem Tonym Blairem. To istotna zmiana w stanowisku Rosji.

Rosjanie podkreślali dotąd, że nie zaakceptują uchwały, przewidującej użycie siły wobec reżimu Saddama Husajna. Putin wezwał do jak najszybszego powrotu inspektorów do Iraku oraz po raz kolejny powtórzył, iż według Rosji, nie ma przekonujących dowodów, że Irak pracuje nad bronią masowego rażenia.

Przypomnijmy. Do uchwalenia rezolucji potrzebna jest zgoda wszystkich pięciu członków Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Rosji, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii, która z Amerykanami przygotowała projekt uchwały.

Z kolei przebywający w Bejrucie iracki wicepremier Tarik Aziz oświadczył, że jego kraj w ciągu godziny zareaguje na ewentualny amerykański atak.

Rano amerykański Kongres dał prezydentowi USA zielone światło dla operacji militarnej wobec Iraku. Nie zdziwiło nas to głosowanie, stawimy czoła agresji - powiedział Aziz w Libanie.

23:15